Can some one help me? Please!
Can some one help me? Please! - 1

Answers

Answer 1
Answer: (1)/(3)(n+3)=6\nn+3=18\nn=15 \Rightarrow C
Answer 2
Answer: (1)/(3)(n+3)=6 \n  (1)/(3)n+1=6 \n -1\ \ \ \ -1 \n  (1)/(3)n=5 \n n=\boxed{15}

Related Questions

What number is 5% of 63
What is (5x^2+x-3)-(-2^3+4)
How to write 4/50 as a decimal
Plz help (Will give brainliest for the best answer!!)The graph shows a line and two similar triangles.(Image below)
What is 40% of $2.20...

Maria works 24.5 hours each week at a bookstore . she earns 8.76 per hour . How much does she earn each week

Answers

Since Maria works 24.5 hours a week and 8.76 per hour, you find the total amount by multiplying 24.5 (hours) by 8.76 (amount per hour)

That gets you $214.62.
She earns 24.5 x 8.76 = 214.62

In the equation 5 p = 7, what is the English translation of the variable, p? A. is equal to B. plus C. a number D. decreased by

Answers

Answer:

The answer is: C. a number.

Step-by-step explanation:

The answer is: C. a number.

That is obtained by clearing the incognite as follows: 5 p = 7; p = 7/5; p = 1.4

The answer is C. The P represents a varible.

Write a real world problem for the equation 15w = 45 then solve the problem

Answers

A employer sells boxes of ink for 45 dollars. Each box costs $15. How many boxes did he sell?

15w = 45
15w/15 = 45/15
w = 3

He sells 3 boxes
Henry makes pieces of ribbon 15 feet each. The total amount of ribbon he uses is 45 feet. How many pieces of ribbon did he make? 3 pieces of ribbon

A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They decide to charge $5.30 for 1 apple and 1 orange. They also plan to charge $14 for 2 apples and 2 oranges. We put this information into a system of linear equations.Can we find a unique price for an apple and an orange?

Answers

Answer:

We cannot find a solution to the system of equations.

a+b = 5.30

2a + 2b = 14


Step-by-step explanation:

Let a = the price of an apple

let b = price of an orange

a+b = 5.30

2a + 2b = 14

Multiply the first equation by 2

2a+ 2b = 10.60

Subtract the second equation

2a+2b = 10.60

-2a+2b = 14

---------------------------

0 = -3.40

This is never true  so there is no solution

Answer:

Can we find a unique price for an apple and an orange?

Choose 1 answer:

CORRECT (SELECTED)

No; the system has no solution.

Step-by-step explanation:

See attached!

What's 48 3/5 written as a decimal

Answers

The answer is 48.60. You keep the whole number and divide the fraction. 
48.6 because ..........................................

41/x = 5/2
what does x equal?

Answers

Cross multiply, 2*41=5*x, then divide both sides by 5, and the answer is16.4