Hot Air Balloon 1 is 10 meters above the ground, rising 15 meters per minute, and Hot Air Balloon 2 is 150 meters above the ground descending 20 meters per minute. In how many minutes will the balloons be at the same height?
How high will the balloons be at that time?
(Let x represent the time and y represent the height)

Answers

Answer 1
Answer:

The time at which the ballons are at the same height is 4 minutes and the height of the ballons at that time is 70 meters and this can be determined by using the given data.

Given :

  • Hot Air Balloon 1 is 10 meters above the ground, rising 15 meters per minute.
  • Hot Air Balloon 2 is 150 meters above the ground descending 20 meters per minute.

The following steps can be used in order to determine the time in minutes at which the balloons be at the same height and also the height of the ballons:

Step 1 - The height of balloon 1 from the ground is:

H_1= 10+15t

where 't' is the time.

Step 2 - The height of balloon 2 from the ground is:

H_2= 150-20t

where 't' is the time.

Step 3 - So, the time at which the ballons are at the same height is calculated as:

\begin{aligned}\n15t +10&=150-20t\n35t &= 140\nt& = 4\;{\rm minutes}\n\end{aligned}

Step 4 - So, the height of the ballons at (t = 4) is:

{\rm Height} = 10+15* (4)

{\rm Height} = 70\;{\rm meters}

The time at which the ballons are at the same height is 4 minutes and the height of the ballons at that time is 70 meters.

For more information, refer to the link given below:

brainly.com/question/10726356

Answer 2
Answer: You have two equations
y = 10 + 15x   and    y = 150 - 20x
since  y = y   you can get
10 + 15x = 150 - 20x    now we solve for x
      +20x         +20x     add 20x to both sides
10 + 35x = 150    now subtract 10 from both sides
-10             -10
35x = 140    then divide both sides by 35
/35      /35
so  x = 4 minutes

to find what high they are at 4 minutes
plug 4 back into the equation for x
y = 10 + 15(4) = 10 + 60 = 70
so  70 meters from the ground

Related Questions

Classify the expression: 5x + 2.Linear expression Quadratic expression Cubic expression Quartic expression
Need help, have to submit this very soon!!​
Cristina bought a bag of coffee for $8.47. The weight of the bag was 7/8 of a pound. What was the price, per pound, of the coffee?
An isosceles triangle has two sides of equal length. The third side is 5 less than twice the length of one of the other sides. If the perimeter of the triangle is 23 cm, what is the length of the third side?Explain how you would define a variable for this problem.
Identify the property illustrated by 3x + 4 = 4 + 3x

Me pueden colaborar por favorTema : Números reales

1. Juanita tenia en su casa 15/20 kg de arroz y un vecino le regalo 1/4 kg más para preparar arroz con leche . Del total de arroz que recolecto , utilizo 11/20 kg ¿Que cantidad de arroz no utilizo ?

2. Doña teresa para recolectar dinero y comprar comida vendió los 2/3 de una docena de zapatos el lunes , Los 3/12 de una docena el martes y los 4/6 el miércoles . Si tenia dos docenas de pares de zapatos ¿Cuantos pares le quedan ?

3. Rodolfo tiene en la nevera 4 kg de mango , 3/4 kg de naranja , 1/2 kg de manzana y 3 kg de uva . Deposito todas sus frutas en una caja para regalarlas a la gente que no ha podido salir de sus casas .¿Cual es el peso de las frutas que va a regalar ?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Hola!

1)

Juanita tiene 15/20 Kg de arroz

Le regalan 1/4 Kg

Y utiliza 11/20Kg para preparar arroz con leche.

Lo primero que tienes que hacer es llevar todas las fracciones al mismo denominador.

20 y 15 son multiplos de 5, asi que 15/20 se puede simplificar a 3/4

Pero 11 es un númro primo, por lo que solo es divisible por 1 y si mismo. Entonces no podemos Llevar las tres fracciones a común denominador 4, así que lo mejor es llevarlo a 20.

(1*5)/(4*5)= (5)/(20)

Entonces ella tenía 15/20 y le regalaron 5/20, por lo que tiene en total

(15)/(20) +(5)/(20) = (20)/(20) = 1

De esos uso 11/20

(20)/(20) - (11)/(20) = (20-11)/(20)= (9)/(20)

Quedaron 9/20 Kg de arroz sin usar.

2)

Doña Teresa, tenía dos docenas de pares de zapatos.

El Lunes vendió 2/3 de una docena

El martes vendió 3/12 de una docena

El miércoles vendió 4/6

Al igual que en el punto anterior, el primer paso es buscar el común denominador para todas las fracciones así las cuentas son más fáciles.

Siempre que buscas un común denominador tiene que el menor número posible por el que se puedan dividir todos los componentes de las fracciones y obtener números enteros.

En este caso parecería a simple vista que el común denominador es 3, pero 3/12 equivale a 1/4, no tiene equivalencia en "tercios"

Tampoco 4 resulta un buen común denominador, dado que no hay equivalente para 2/3 en "cuartos".

Lo que queda es buscar un denominador común que abarque al 3 y al 4, lo más rápido es multiplicarlos 3 * 4 = 12, así que utilizaremos el 12 como denominador común.

Originalmente tiene dos docenas de zapatos, expresado en fracciones podés decir que tiene 24/12.

El lunes vendió 2/3, para llevarlo a doceavos tenés que multiplicar el numerador y el denominador por 4

(2*4)/(3*4)= (8)/(12)

El martes vendió 3/12

El miércoles vendió 4/6, para llegar a 12 hay que multiplicar el numerador y denominador por dos:

(4*2)/(6*2)= (8)/(12)

Ahora que ya están todos expresados con el mismo denominador, podés calcular cuantos zapatos vendió:

(8)/(12) +(3)/(12) +(8)/(12) =(8+3+8)/(12) = (19)/(12)

Y le quedaron:

(24)/(12) - (19)/(12) =(24-19)/(12) = (5)/(12)

3)

4Kg mangos

3/4Kg naranjas

1/2Kg manzanas

3kg uvas

Como antes, primero debes buscar un común denominador y expresar todas las fracciones bajo el mismo denominador.

4 kg de mango y 3 kg de uva son numeros enteros, pueden expresarse como 4/1kg y 3/1kg

Luego tienes 3/4 kg de naranjas y 1/2 kg de manzanas, ya que no puedes expresar 3/4 en "medios", lo mejor es expresar el medio kg de manzanas en cuartos, multiplicandolo por dos. Entonces nuestro común denominador va a ser cuatro:

3/4 naranjas

(4*4)/(1*4)= (16)/(4) mangos

(3*4)/(1*4) = (12)/(4)

(1*2)/(2*2) = (2)/(4)

Entonces tienes

(16)/(4) + (3)/(4)  +(2)/(4)  +(12)/(4)= (16+3+2+12)/(4) = (33)/(4)

En total va a regalar 33/4 kg de frutas.

Espero que tengas un buen día!

Does a triangle with the lengths 12, 18, and 2 exist

Answers

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

I got it right

The Quinn family drove 228 miles in 4 hours at a constant rate. Which equation can be used to determine how far they traveled each hour?

A. d = 228/4


B. d = 228 x 4


C. d = 228 + 4


D. d = 228 - 4

Answers

A. The distance traveled each hour would be the total distance divided by the number of hours.
Distance = Time x Rate of travel miles/hr so D/T = rate of travel 228/4 = 57 miles/hr. Answer is A

Which relation is not a function?A(2,9), (-1,-5), (1,5), (5,0), (12, 3)
B. (-3, 1), (6,2), (8,3), (6,4), (3, 5)
C. (5, 1), (4,2), (3, 3), (2, 4), (1,5)
D. (7,2), (5,3), (3, 4), (1,5),(-1, 6)

Answers

Answer:

B. (-3, 1), (6,2), (8,3), (6,4), (3, 5)

Step-by-step explanation:

This relation is not a function because the number 6 repeats twice.

-1 TIMES the ABSOLUTE VALUE of -24 =
will give brainliest !!!!!

Answers

Answer:

-24

Step-by-step explanation:

absolute value of -24 would make it +24

-1 times 24 is -24

Answer: -24

Step-by-step explanation:

The absolute value of a number is how far away the said number is from zero, so -24's would be 24.

24 x -1 = -24

A restaurant chef ordered 4 pounds of beef at $3.25 per pound, 6 pounds of potatoes at $1.96 a pound, and 5 pounds of carrots at $1.81 per pound. He estimates that this will make 28 meals. If he charges $20 per meal, how much profit will he make for each meal?

Answers

Answer:

Profit = $18.8 per meal

Step-by-step explanation:

Chef ordered beef = 4 pounds

Cost of beef = $3.25 per pound

Total cost of beef = 4 × 3.25 = $13

Amount of potatoes ordered = 6 pounds

Cost of potatoes = $1.96 per pound

Total cost of potatoes = 6 × 1.96

                                     = $11.76  

Amount of carrots ordered = 5 pounds

Cost of carrots = $1.81 per pound

Total cost of carrots = 5 × 1.81 = $9.05

Total amount of beef, potatoes and carrots = $13 + $11.76 + $9.05

                                                                        = $33.81

Number of meals prepared with material purchased = 28

Per meal cost = (33.81)/(28) = $1.2075

Selling price of one meal = $20

Profit per meal = Selling price - Cost price

                         = 20 - 1.2075

                         = 18.7925

                         ≈ $18.8

Therefore, he will make $18.8 for each meal.