Answer:
All real numbers are solutions
Step-by-step explanation:
Answer:
Sally can chose Steve to work with.
Step-by-step explanation:
We will calculate EMI for both the contractor and Steve.
Contractor:
EMI formula =
p = 1200
r = 14/12/100=0.0116
n = 24
Putting values in formula we get,
= $57.62
So, for $1200 at 14% for 24 months, Sally would have to pay $57.62 per month, or 57.62*24 = $1382.88 after 24 months.
Steve:
Similarly putting these values : (p=800, r=32/12/100= 0.0266 and n=16) in above formula we get, $62.08 per month or 62.08*16= $993.28 after 16 months.
Hence, even with the higher interest rate, Sally would pay:
1382.88-993.28 = $389.60 less if she chooses to work with Steve.
Though the monthly payments are almost same for the given timelines, still Sally can chose Steve.
Y=-5x-1
One
None
Infinite
Two
Applying the rule that a number is divisible by 9 if the sum of its digits is divisible by 9, we find that 504 and 882 from the list (115, 504, 968, 646, 882) are divisible by 9.
To identify numbers that are divisible by 9, we can follow this rule: A number is divisible by 9 if the sum of its digits is divisible by 9. So, applying this rule to the numbers given (115, 504, 968, 646, 882), we find:
115: 1+1+5 = 7, which is not divisible by 9.
504: 5+0+4 = 9, which is divisible by 9. So 504 is divisible by 9.
968: 9+6+8 = 23, which is not divisible by 9.
646: 6+4+6 = 16, which is not divisible by 9.
882: 8+8+2 = 18, which is divisible by 9. So 882 is divisible by 9.
#SPJ2
$22.80
b.
$16.20
c.
$7.60
d.
$19.00
Answer:
a. $22.80
Step-by-step explanation:
Given :
Brand C washer uses about $0.65 per load
Brand D washer uses about $0.27 per load
Kevin averages about five loads of laundry per month.
To Find :how much more would the utility costs for a Brand C washer be than the utility costs for a Brand D washer after one year?
Solution :
The utility cost of Brand C washer per load = $0.65
Since she uses 5 loads per month
So, she uses loads in 12 months(=1year) = 5*12 =60 loads
Now cost of 60 loads is 60*0.65 = $39
Thus the utility cost of Brand C for 1 year is $39
The utility cost of Brand D washer per load = $0.27
Since she uses 5 loads per month
So, she uses loads in 12 months(=1year) = 5*12 =60 loads
Now cost of 60 loads is 60*0.27 = $16.2
Thus the utility cost of Brand D for 1 year is $16.2
The difference between their 1 year costs = $39-$16.2 = $22.8
Thus the utility costs for a Brand C washer will be $22.8 more than the utility costs for a Brand D washer.
Hence Option A is correct.
This function can be represented by the quadratic equation f(x)=0.15(x+60)^2
This situation can be represented by the exponential function f(x)=60 x 1.15^x
This function has no x-intercept
After 4 years the value of the investment will be $120.00
After 6 years the value of the investment will be $653.00
After 7.86 years the value of the investment will be 3 times the initial value
After 8 years the value of the investment will be $184.00
Answer: The function can be represented by the exponential function :
This function has no x-intercept .
After 7.86 years the value of the investment will be 3 times the initial value .
After 8 years the value of the investment will be $184.00.
Step-by-step explanation:
The exponential growth function is given by :-
, where A is the initial value , r is the rate of growth and x is the time period.
Given: A = $60
r=15%=0.15
Now, the function can be represented by the exponential function :
We know that exponential function has no intercept , thus this function has no intercept.
∴
Now, at x=4
Now, at x=6
Now, at x=7.86
∴ After 7.86 years the value of the investment will be 3 times the initial value
Now, at x=8