Answer:
Choice B: 2 yards per hour.
Step-by-step explanation:
In order to compute the unit rate we have to divide the number of yards watered by the amount of hours taken:
Take the reciprocal of the denominator of the expression and we get:
Which simplifies to
Thus Unit rate = which is choice B.
Answer:
7723/10000
Step-by-step explanation:
Answer:
$15,494.70
Step-by-step explanation:
Compounding twice year, 3.5% each, 66 times
result=$1,600*1.035^66 = $15,494.70
B. The lengths of corresponding sides form equivalent ratios.
C. The lengths of corresponding sides have the same measure.
D. both (a) and (b)
Answer:
There is really no solution because the question doesn't look full and cannot be answered without more details.
Answer:
pct 12 won 15 lost nearest thousandth