What did the Northwest Coast Indians use coppers for? A.
money

B.
a symbol of wealth

C.
a shield

D.
jewelry

Answers

Answer 1
Answer: The "Copper" was used by the First Nations people as a form of money 

so i think is A)money
Answer 2
Answer: A money because thats what copper was used for


Related Questions

Morgan has 1/3 of a pond of bottle caps storend evenly in 3 boxes. How many pounds of bottles caps are in each box?
A badminton court has an area of 880 square feet. The width of the court is 20 feet. What is the length of the badminton court?
Simplify using the Laws of Exponents. (6a2b6)3
Rewrite each problem as a multiplication question. Model your answer.2/5 divided by 5--------------------------3/4 divided by 2
What is the product of 0.4 and 0.09

Sarah burns an average of 744 calories in 45 minutes while running. She ran at 10 miles per hour. There are 5,280 feet per a mile. How many calories did Sarah burn per foot? Round to the nearest tenthousandth.

Answers

Number of miles ran by Sarah in 1 hour or 60 minutes = 10 miles
Then
The number of miles ran by Sarah in 45 minutes = (10/60) * 45 miles
                                                                               = (45/6) miles
                                                                               = 15/2 miles
                                                                               = 7.5 miles
Now we already get from the question certain important data. From those data we come to know
1 mile = 5280 feet
So
7.5 miles = (5280 * 7.5) feet
                = 39600 feet
By running 39600 feet the amount of calories burnt by Sarah = 744 calories
So
By running 1 foot, the amount of calories burnt by Sarah = (744/39600) calories
                                                                                           = 0.019 calories
                                                                                           = 0.02 calories
So Sarah burns 0.02 calories per feet.
(744 calories/ 45 minutes)* (60 minutes/ 1 hour)* (1 hour/ 10 miles)* (1 mile/ 5,280 ft)= 0.018788 calories/ft.
(Note that the units cancel out so you get the answer)

Rounded to the nearest ten thousandth, the final answer is 0.0188 calories/ft~

Test points for the intervals are shown. Select the test points that make the inequality true. x = –15 x = 0 x = 30

Answers

Answer: 1 and 3

x = –15

x = 30

Step-by-step explanation:

Answer: A and C

Step-by-step explanation:

trust me bro

Katie has read 32% of a book. if she has read 80 pages, how many more pages does Katie have left to read ?

Answers

Hi

100%-32% = 68%

32% ⇒ 80 pages
68% ⇒ x pages

32x = 80·(68)
32x = 5440
x = 5440/32
x = 170 pages left to read

Answer: 170 pages


Answer:

Step-by-step explanation:

x=total number of pages.

1)we calculate the total number of pages.

32% of x =80

(32/100)x=80

x=(80*100)/32

x=250.

2) we calculate the number of pages don´t read.

number of pages don´t read=250-80=170  

Answer: 170 pages.

Travis and Paula went to lunch. Travis ordered a sandwich for $7.50, and Paula ordered a burger for $5.25. After lunch, they left 15% tip for theirwaiter. How much money did they spend altogether ?

Answers

Answer: $14.66

Step-by-step explanation:

Cost of Travis sandwich= $7.50, Cost of Paula burger= $5.25.

Total cost= $7.50 + $5.25

= $12.75

After lunch, they left 15% tip for their

waiter. We calculate 15% of $12.75

= 15/100 × 12.75

= 0.15 × 12.75

= $1.91

Amount of money spent altogether will be the addition of the cost of sandwich and burger plus the tip. This will be:

= $12.75 + $1.91

= $14.66

first you have to add $7.50 and $5.25, that will equal $12.75, with that you move the decimal point to the left, tha will make 1.275 which will round up to $1.28, tha will be 10% of $12.75, more or less, with that you divide $1.28 and get .64 (cents) which would be 5% of $12.75, add up .64 and $1.28, you get $1.92, so they gave $1.92 in tip, if you want to find the total, you add up $12.75 and $1.92, where you get your answer: $14.67

Mario walked at a rate of 2/3 mile every 10 minutes. What was his rate in person hour? A.)4 B)6 2/3 C)9 D)15

Answers

1~\text{h}=60~\mathrm{min}~~\Leftrightarrow~~\boxed{\begin{array}{c} 1\mathrm{~min}=(1)/(60)\mathrm{~h} \end{array}}

Therefore,

(2)/(3)~\frac{\mathrm{mile}}{10\mathrm{~min}}\n \n \n =(2)/(3)~\frac{\mathrm{mile}}{10\cdot ((1)/(60)~\mathrm{min})}\n \n \n =(2)/(3)~\frac{\mathrm{mile}}{(10)/(60)~\mathrm{min}}\n \n \n =(2)/(3)~\frac{\mathrm{mile}}{(1)/(6)~\mathrm{min}}\n \n \n =(2)/(3\cdot (1)/(6))~\frac{\mathrm{mile}}{\mathrm{min}}\n \n \n =(2)/(((3)/(6)))~\frac{\mathrm{mile}}{\mathrm{min}}\n \n \n =2\cdot (6)/(3)~\frac{\mathrm{mile}}{\mathrm{min}}\n \n \n =2\cdot 2~\frac{\mathrm{mile}}{\mathrm{min}}\n \n \n =4~\frac{\mathrm{miles}}{\mathrm{min}}

A number y minus 12 is no more than −32.

Answers

Y - 12 < -32 is the answer

Answer:

Y - 12 < -32

Step-by-step explanation: