Answer:
x=15 over 7
Hope this helps
Step-by-step explanation:
-151
-22.75
-144
Answer:
d) -144
Step-by-step explanation:
jelly and 5 jars of peanut butter for $15.67. Find the cost of a jar of peanut butter.
answer choices in pic
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
If we let j represent the cost of a jar of jelly, and p represent the cost of a jar of peanut butter, then Erin's purchase has the dollar value ...
4j +6p = 19.32
Only the answer choice shown below includes this equation.
(5, 0)
(5, 0) and (–5, –80)
no solutions
Answer:
(5, 0 )
Step-by-step explanation:
Given the 2 equations
y = x² - 2x - 15 → (1)
y = 8x - 40 → (2)
Substitute y = x² - 2x - 15 into (2)
x² - 2x - 15 = 8x - 40 ( subtract 8x - 40 from both sides )
x² - 10x + 25 = 0 ← in standard form
(x - 5)² = 0 ← in factored form, thus
x - 5 = 0 ⇒ x = 5
Substitute x = 5 into (2) for corresponding value of y
y = 8(5) - 40 = 40 - 40 = 0
Solution is (5, 0 )
Answer: b
(5,0)
Step-by-step explanation:
Answer:
x^2(4-3)
Step-by-step explanation:
find what they have in common, in this case its x^2, and take it outside the () and put what you have left inside the().
Answer:
Step-by-step explanation:
Your equation is 4x^2-3x^2
Add similar elements together,
which gets you x^2