9514 1404 393
Answer:
$16.345 / kg
Step-by-step explanation:
You know there are 1000 grams in 1 kilogram. (The prefix kilo- means 1000.) So 550 grams is 550/1000 kg = 0.55 kg.
The price per kilogram is found by dividing the price by the corresponding number of kilograms:
unit price = $8.99 / (0.55 kg) = $16.3454545... (2-digit repeat) / kg
Rounded to 3 decimal digits, the unit rate is ...
unit rate = $16.345 / kg
6x + 5y = 10
7x - 3y = 24
The correct answer is:
It does not.
Explanation:
The scale of a graph just tells us how many units are between numbers. This does not change the overall distance represented.
For example, I can have two graphs on which the x-axis goes to 60. On one graph, I can count by 10s for my scale, while the other graph uses 5s. While the scales are different, the same distance is represented.