If a 20-foot tree casts a 40-foot shadow, how tall is a tree that casts a 48-foot shadow?

Answers

Answer 1
Answer: the tree that casts a 48 foot shadow is 24 feet

Related Questions

Determine what information you would need to know in order to use SAS to show that the triangles are congruent
EXAMPLE: If the function f(x) = 2x==x+4 is restricted to a domain interval of-4 sxs 4, is the domain over the interval continuous or discrete,and what is the range of the function?
Determine the x-intercept of the line whose equation is given:y = StartFraction x Over 2 EndFraction minus 3a.(6, 0)b.(negative 6, 0)c.(0, three-halves)d.(Negative three-halves, 0)
What’s the area of a circle to the nearest square foot with the radius of 7000 use 3.14 for pieA 43,960B 49,000,000C 615,440,000D 153,860,000
What is 35 times 10 equal

Kyle has 64 baseball cards and must give away 1/4 of his figures away. How many cards will Kyle give away? What fractions of his cards does he have left?

Answers

kyle regalara 16 figuras y le quedara 3/4 de ellas

1 is 25% of what number?​

Answers

Answer:

25% of 4 is 1.

Step-by-step explanation:

100% of 4 is 4, therefore 25 percent of 4 equals 1.

Suppose we express the amount of land under cultivation as the product of four factors:Land = (land/food) x (food/kcal) x (kcal/person) x (population)

The annual growth rates for each factor are:
1. the land required to grow a unit of food, -1% (due to greater productivity per unit of land)
2. the amount of food grown per calorie of food eaten by a human, +0.5%
3. per capita calorie consumption, +0.1%
4. the size of the population, +1.5%.

Required:
At these rates, how long would it take to double the amount of cultivated land needed? At that time, how much less land would be required to grow a unit of food?

Answers

Answer:

Kindly check explanation

Step-by-step explanation:

Given the following annual growth rates:

land/food = - 1%

food/kcal = 0.5%

kcal/person = 0.1%

population = 1.5%

Σ annual growth rates = (-1 + 0.5 + 0.1 + 1.5)% = 1.1% = 0.011

Exponential growth in Land :

L = Lo * e^(rt)

Where Lo = Initial ; L = increase after t years ; r = growth rate

Time for amount of cultivated land to double

L = 2 * initial

L = 2Lo

2Lo = Lo * e^(rt)

2 = e^(0.011t)

Take the In of both sides

In(2) = 0.011t

0.6931471 = 0.011t

t = 0.6931471 / 0.011

t = 63.01 years

Land per unit of food at t = 63.01 years

L = Fo * e^(rt)

r = growth rate of land required to grow a unit of food = 1% = 0.01

L/Fo = e^(-0.01* 63.01)

L/Fo = e^(−0.6301)

= 0.5325385 = 0.53253 * 100% = 53.25%

Land per unit now takes (100% - 53.25%) = 46.75%

What is the result of 72 divided by 12? 6 8 9 12

Answers

Answer:

the answer is 6

Step-by-step explanation:

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Hope this helps!!!!!!

In how many ways can a committee of two men and two women be formed from a group of twelve men and ten women?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

number of ways=12c2×10c2

=(12 * 11)/(2 *1) * (10 *9)/(2 * 1) \n=2970~ways

NBC News reported on May 2, 2013, that 1 in 20 children in the United States have a food allergy of some sort. Consider selecting a random sample of 15 children and let X be the number in the sample who have a food allergy. Then X ~ Bin(15, 0.05). (Round your probabilities to three decimal places.) (a) Determine both P(X ≤ 3) and P(X < 3). P(X ≤ 3) = P(X < 3) = (b) Determine P(X ≥ 4). P(X ≥ 4) = (c) Determine P(1 ≤ X ≤ 3). P(1 ≤ X ≤ 3) = (d) What are E(X) and σX? (Round your answers to two decimal places.) E(X) = σX = (e) In a sample of 90 children, what is the probability that none has a food allergy?

Answers

Answer:

a) P(X ≤ 3) = 0.9946

P(X < 3) = 0.9639

b) P(X ≥ 4) = 0.0054

c) P(1 ≤ X ≤ 3) = 0.5313

d) E(X) = 0.75

σX = 0.84

e) P(X=0) = 0.0099

Step-by-step explanation:

We have x: number in the sample who have a food allergy. As the sample is of n=15 and p=0.05, we have:

X \sim Bin(15, 0.05)

a) We have to determine P(X ≤ 3) and P(X < 3)

We can calculate P(X ≤ 3) as the sum of P(0), P(1), P(2) and P(3).

P(x\leq 3)=\sum_(k=0)^3P(k)\n\n\nP(x=0) = \binom{15}{0} p^(0)q^(15)=1*1*0.4633=0.4633\n\nP(x=1) = \binom{15}{1} p^(1)q^(14)=15*0.05*0.4877=0.3658\n\nP(x=2) = \binom{15}{2} p^(2)q^(13)=105*0.0025*0.5133=0.1348\n\nP(x=3) = \binom{15}{3} p^(3)q^(12)=455*0.0001*0.5404=0.0307\n\n\nP(x\leq 3)=0.4633+0.3658+0.1348+0.0307=0.9946

P(x<3) can be calculated from the previos result as:

P(x<3)=P(X\leq3)-P(3)=0.9946-0.0307=0.9639

b) We can calculate P(X ≥ 4) as:

P(X\geq4)=1-P(X<4)=1-P(X\leq3)=1-0.9946=0.0054

c) We can calculate P(1 ≤ X ≤ 3) as:

P(1 \leq X \leq 3)=P(1)+P(2)+P(3)=0.3658+0.1348+0.0307=0.5313

d) The expected value of a binomial variable is the product of the sample size n and the probability of success p:

E(X)=np=15*0.05=0.75

The standard deviation is calculates as:

\sigma_x=√(np(1-p))=√(15*0.05*0.95)=√(0.7125) =0.84

e) In this case, the sample size is n=90.

We can calculate the probability that none has a food allergy as:

P(x=0) = \binom{90}{0} p^(0)q^(90)=0.95^(90)=0.0099