Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?

Answers

Answer 1
Answer: the answer would be 0.4
Answer 2
Answer: 3 1/2 = 7/2 = 3.5

$1.4 / 3.5 = $ 0.4

I would cost 40 cents per ouce of cereal


Related Questions

Identify the triangle ratio used and then use it to solve for the missing information (Round answer to 2 decimal places)
Identify the solution set of the inequality, using the given replacement set. x < –4; {–10, –4.3, –4, –3.9, 2, 6.5} A. {–10, –4.3, –4} B. {–4, –3.9, 2} C. {–10, –4.3} D. {–3.9, 2}
4-0.25g+0.5h=When g=10 andh=5
What's the answer?help me out
Sean's mom asks him how long his homework will take. He tells her that he needs to read for 25 minutes and also do some math problems that will take m minutes. All together, his homework will take h minutes. Write an equation for the number of minutes Sean's homework will take h, if his math problems take m minutes

A tennis racket at at sport city costs $180 and is discounted 15% the same model racket costs$200 at tennis world and is on sale for20% off which store is offering the better deal?

Answers

please do not ask questions twice, just wait till someone answers it

so
100-15=85
discount 15 is the same as finding 85%

100-20=80
20% off is the same as finding 80%


180*.85=153
200*.80=160

153<160

sport city is better deal
15% of 180 is (180 * 0.15) = 27.

180 - 27 = $153 paid.


20% of 200 = (200 * 0.2) = 40.

200 - 40 = $160 paid.


Therefore Sport City offered the better deal.

Analyzing two variables together is calledObivariate analysis
O a hypothesis
O descriptive analysis
O univariate analysis
Question 10

Answers

Bivariate Analysis is the answer

In 2004, there were 19,396 bulldogs registered by the American Kennel Club. Approximately 86% of this number were registered in 2003. About how many bulldogs were registered in 2003?

Answers

To solve this problem you must find 86% of 19,396.
To do this, let's start by turning 86% a decimal to multiply.
86% will become 0.86
Now, we multiply 0.86 by 19,396.
We get the answer, 16680.56
The question says about, so we need to round it.
When rounded we get 16681.
That means 16681 bulldogs were registered in 2003.
Hope this helped you! :)

Describe how you could draw a diagram for a problem about finding the total length for 2 strings, 15 inches long and 7 inches long.

Answers

Answer: You could add the strings together to get 22 inches.

For a diagram of this simply draw two line segments that are right next to each other.

You could measure and label the smaller one with 7 units and the larger one with 15 units. Then, anyone could just count to 22 to find the total.

Ruby’s weighs 150 pounds. She went on a diet and lost 6.5 of her weight. How many did she lose ?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Hey use a pound converter I tried one idk if it's correct but I got 65.0905051

She lost 9.75 pounds.

6.5 / 100 = 0.065

0.065 x 150 = 9.75.

What does 2/3 + 4/5 equal?

Answers

First, find common denominators.

2/3 → 10/15

4/5 → 12/15

Second, add.

10/15 + 12/15 = 22/15

Third, turn into a mix number if needed.

22/15 = 1 7/15

Best of Luck!

Answer:

6/12

Step-by-step explanation:

2/3+4/5

find the common denominator

3:3,6,9,12

4:4,8,12

so its 12

so add them 2/12+4/12

6/12