Write the fraction in simplest form 5/10

Answers

Answer 1
Answer:

The fraction 1/2 represents the same value as 5/10, but it is expressed in its simplest form because the numerator and denominator have no common factors other than 1.

To simplify the fraction 5/10, we can reduce it to its simplest form by finding the greatest common divisor (GCD) of the numerator and denominator and dividing both by it.

In this case, the GCD of 5 and 10 is 5. By dividing both the numerator and denominator by 5, we get:

5/10 = (5 ÷ 5) / (10 ÷ 5)

= 1/2.

Therefore, the simplified form of the given fraction 5/10 is 1/2.

Learn more about the fraction here:

brainly.com/question/10354322

#SPJ6

Answer 2
Answer:

Answer:

The answer should be 1/2


Related Questions

Water coming out from a fountain is modeled by the function f(x)= -x^2+5x+4 where f(x) represents the height, in feet, of the water from the fountain at different times x, in seconds. What does the average rate of change of f(x) from x=3 to x=5 represent?A. The water falls down with an average speed of 3 ft./s from three seconds to five seconds. B. The water falls down with an average speed of 5 ft./s from three seconds to five seconds. C. The water travels an average distance of 3 feet from 3 seconds to 5 seconds. D. The water travels an average distance of 5 feet from 3 seconds to 5 seconds.
Divide r+5/ r^2+5r-14 by r^2+4-21/r-2
I wrote 5 different numbers on five cards. The sum of the numbers is 15. What numbers did I put on the cards?
A company's monthly profit increases by $1,000 each month. In January, the profit of the company was $25,000. If x = 0 represents January, which of the following equations represents the profit as a function of time (in months)?A.y = 25,000x + 1,000B.y = 1,000xC.y = 1,000x – 25,000D.y = 1,000x + 25,000   
Is 4.125.... rational or irrational

How many positive integers less than 1,000 do not have 7 as any digit?

Answers

Calculate the numbers that do have 7 in it.
1 to 10 :1
70 to 79:10
1 to 100:1×9+10=19
700 to 799:100
1 to 999:8×19+100=252

intergers with no 7=999-252=747

Carlos bought a $235 water heater with his credit card. He used the water heater for five years before replacing it. He paid off the water heater after two years, making monthly payments. The water heater cost him an average of $1.56 per week in electricity, and $0.78 per week in water. If Carlos’s credit card has an APR of 14.15%, compounded monthly, and he made no other purchases with it, what percentage of the lifetime cost of the water heater was interest? (Round all dollar values to the nearest cent.)

Answers

First we will find the interest on:


P = $235 principal


t = 2 years


r = 0.1415 annual rate


A = future value 


I = A - P the interest


A = P(1 + r)^t


A = 235(1 + 0.1415)^2


A = $306.21


I = A - P


I = $306.21 - $235


I = $71.21


the interest was $71.21.



Next lets find the lifetime cost value:


Lifetime cost value = 306.21 + 5*1.56*52 + 5*0.78*52 = $914.61 (considering that 1 year = 52 weeks)



Now lets find the percentage what percentage the interest is of the lifetime cost:


(71.21/914.61)*100 = 7.79%

Answer:

C. 4.12%

Step-by-step explanation:

14. Craig jogs 12 km in 1 h. If he jogs at thesame rate, how long will it take him to jog
18 km?

Answers

Answer: 1:30 (one hour and thirty minutes)

Step-by-step explanation:

If he jogs 12 km in an hour, and he wants to jog 18 km, you divide 12 km from when he jogged for and hour by 2 and get 6. Add 12 km to 6 km, and get 18 km in one hour and thirty minutes. So, basically 6 km every 30 minutes.

Answer:

1.5 hours

Step-by-step explanation:

12/1 = 18/x

X = 18/12 = 1.5 hours

X squared + ysquared-6y=-5

Answers

Standard Form of the circle:  

x^(2) +(y-3) ^(2) =14

For y:

y=3 (+/-) √(-x) ^(2) +14

For x:

x=\sqrt{-y ^(2) } +6y+5 and - √(-y) ^(2) +6y+5

Arati posted a comment on her blog. Each day the number of responses to her comment was 125% of the number she received on the previous day. If there were 64 responses the first day, how many were there on the fourth day?

Answers

If the next number is 125% of the previous number, that means that the previous number is increasing by 25% each time.

The multiplier for increasing by 25% is:

(100 + 25) ÷ 100 = 1.25

So on day one, there are 64 responses. That means on day two, there will be:

---> 64 x 1.25 = 80 responses

On day 3, there will be:

---> 80 x 1.25 = 100 responses

Finally, on day 4, there will be:

---> 100 x 1.25 = 125 responses

A quicker way of getting this would be to do:

64 x 1.25³      since you are multiplying by 1.25  3 times

--------------------------------------------------

Answer:

125 responses

Answer:

125

Step-by-step explanation:

meh . . .

12q+-8=16q I need help quick!!!!

Answers

Answer:

q=-2

Step-by-step explanation:

12q+-8=16q

12q+(-8)=16q

Start by getting rid of the addition sign, as a positive multiplied by a negative is negative:

12q-8=16q

Subtract 12q from both sides of the equation:

-8=4q

Divide both sides of the equation by the coefficient of q, which is 4:

-2=q

or

q=-2

_

Check your by substituting the solved q value in to the initial equation:

12(-2)+(-8)=16(-2)

-24-8=-32

-32=-32

Since both sides of the equation are equal, our answer is correct!

Answer:

q=-2

Step-by-step explanation: