Answer:
$7.95
Explanation:
$5.75 cost per bag ÷ 47 apples = unit cost of $0.1223. thus, each apple cost $ .1223.
.1223 × 65 apples= $7.95
note_rounding apples to .12*65=$7.8
Answer: law
Explanation: A law is a rule that is used to explain the observation of a body. It could be represented in form of verbal or mathematically.
when the answer is considered as always true under every condition tested, it becomes a law that would be used to know other variables.