Complete question:
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +6.18 x 105 m/s to a final velocity of 2.59 x 106 m/s while traveling a distance of 0.0708 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: F₁ = 8.87 x 10-17 N, and , which points in the -x direction. Find the magnitudes of (a) the net force acting on the electron and (b) the electric force F₂.
Answer:
(a) The net force of the electron, ∑F = 4.07 x 10⁻¹⁷ N
(b) the electric force, F₂ = 4.8 x 10⁻¹⁷ N
Explanation:
Given;
initial velocity of the electron, = +6.18 x 10⁵ m/s
final velocity of the electron, = 2.59 x 10⁶ m/s
the distance traveled by the electron, d = 0.0708 m
The first electric force,
(a) The net force of the electron is given as;
∑F = F₁ - F₂ = ma
where;
a is the acceleration of the electron
∑F = ma = (9.11 x 10⁻³¹ kg)(4.468 x 10¹³)
∑F = 4.07 x 10⁻¹⁷ N
(b) the electric force, F₂ is given as;
∑F = F₁ - F₂
F₂ = F₁ - ∑F
F₂ = 8.87 x 10⁻¹⁷ - 4.07 x 10⁻¹⁷
F₂ = 4.8 x 10⁻¹⁷ N
The problem involves calculating the acceleration of an electron, then using Newton's second law to find the net force on the electron. This is used to find the magnitude of a second electric force acting on the electron.
First, we can calculate the acceleration of the electron using the formula a = Δv/Δt, where 'a' is acceleration, 'Δv' is the change in velocity, and 'Δt' is the change in time. In this case, Δv = vf - vi = 2.59 x 106 m/s - 6.18 x 105 m/s = 1.972 x 106 m/s. The time taken by the electron to travel 0.0708 m can be found using the equation d = vi t + 0.5 a t₂. We use these values to get Δt which we use to find 'a'.
Next, let's use Newton's second law F = ma to find the net force acting on the electron. The only forces acting on the electron are electric forces, and we know one them is 8.87 x 10-17 N. If we designate this known force as F₁ then the total force F total = F₁ + F₂ where F₂ is the unknown electric force.
Finally, we can find F₂ = F total - F₁. This gives the magnitude of the second electric force.
#SPJ3
Answer: ∆p2 = 2* ∆p1
Explanation:
Given that all other factors remain constant. The pressure drop across the pipeline is directly proportional to the length.
i.e ∆p ~ L
Therefore,
∆p2/L2 = ∆p1/L1
Since L2 = 2 * L1
∆p2/2*L1 = ∆p1/L1
Eliminating L1 we have,
∆p2/2 = ∆p1
Multiplying both sides by 2
∆p2 = 2 * ∆p1
Answer:
her initial frequency is 445 Hz
Explanation:
Given;
initial beat frequency, = 5
observed frequency, F = 440 Hz
let the initial frequency = F₁
F₁ = F ± 5 Hz
F₁ = 440 Hz ± 5 Hz
F₁ = 435 or 445 Hz
This result obtained shows that her initial frequency can either be 435 Hz or 445 Hz
The last beat frequency will be used to determine the actual initial frequency.
F = v/λ
Frequency (F) is inversely proportional to wavelength. That is an increase in length will cause a proportional decrease in frequency.
This shows that the final frequency is smaller than the initial frequency because of the increase in length.
Initial frequency - frequency of tuning fork = 5 beat frequency
Reduced initial frequency - frequency of tuning fork = 3 beat frequency
Initial frequency = 5Hz + 440 Hz = 445 Hz
Final frequency (Reduced initial frequency) = 440 + 3 = 443 Hz
Check: 445 Hz - 440 Hz = 5 Hz
443 Hz - 440 Hz = 3 Hz
T =1/f = 1/4.31s = 0.232hz correct?
Answer:correct
Explanation: Period T is the reciprocal of frequency (i.e T=1/f)
Frequency is the reciprocal of period (i.e F= 1/T)
Therefore if T=4.31s
Frequency F= 1/4.31s=0.232hz
Answer:
https://youtu.be/stW-C7F7QOg
48,800 mi/h2 is the right answer
Answer:
306.8264448 m
47.0016 m/s
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration
Distance traveled by car
Distance traveled by truck
In order to overtake both distances should be equal
The distance the car has to travel is 306.8264448 m
The speed of the car when it overtakes the truck is 47.0016 m/s