Answer:
After 25 years you will have in your account $42,782.05.
Explanation:
First find the Future value of $19000 invested today at the end of 11 years.
PV = - $19,000
Pmt = $0
P/yr = 1
r = 3.30%
n = 11
FV = ?
Using a Financial calculator, the Future Value (FV) after 11 years will be $27,155.46.
Use the $27,155.46 to find future value at the end of the next 14 years at the rate of 2.70%
PV = - $27,155.46
Pmt = $0
P/yr = 1
r = 3.30%
n = 14
FV = ?
Using a Financial calculator, the Future Value (FV) after 14 years will be $42,782.05.
Thus, after 25 years you will have in your account $42,782.05.
Answer:
$168,000
Explanation:
Depreciation expense using the double declining method = Depreciation factor x cost of the asset
Depreciation factor = 2 x (1/useful life)
Depreciation factor = 2 x (1/10) = 0.2
depreciation expense in year 1 = 0.2 x $1,050,000 =$210,000
book value at the beginning of year 2 = $1,050,000 - $210,000 = $840,000
depreciation expense in year 2 = 0.2 x $840,000 = $168,000
Answer:
In a closed economy, public saving is the amount of
d. tax revenue that the government has left after paying for its spending.
Explanation:
Public saving or budget surplus in a closed economy describes the excess of government revenue (obtained through taxation of individuals and businesses in the economy) and government expenditures on goods and services. In an open economy, transfers are deducted before arriving at the public saving. In all economies, the addition of private (individual and business) and public savings result to national investments.
Answer:
$3,770.53
Explanation:
Given data;
Amount Hailey invested = $2,100
annual interest rate = 8 Percent for 30 years ending 20 years from now
Aidan can make an investment for 20 years at 9 percent.
To determine how much money Aidan should invest in order to have the same amount of money in 20 years as Hailey =
First, is to determine how much Hailey will have 20 years from now:
FV20 = PV -10 × (1 + i)³⁰
FV20 = $2,100 × (1 + 0.08)³⁰
= $2,100 × 10.06266
= $21,131.59
Therefore, Aidan will have to deposit:
PV = FV20 ÷ (1 + i)N
PV = $21,131.59 ÷ (1 + 0.09)²⁰
= $21,131.59 ÷ 5.60441
= $3,770.53
Answer:
$6,400.
Explanation:
Because these points are paid in connection with the purchase of a principal residence, Marcia may deduct $6,400 ($320,000 × 2%) as interest expense during the current year.
Answer:
Selling price = $4.75
Variable costs= $2.00
Contribution margin ratio = contribution margin / sale
= ($4.75 - $2.00) / $4.75 = 57.8%
Break even sale in dollars = fixed costs / contribution margin ratio
= $1100 / 57.8% = $1903
Breakeven Sales = $1903
Explanation:
Compute the EAC for both machines.
T-1:
Table-1 vide annex
Applying EAC formula
c = \frac{r(NPV)}{(1-(1+r)^{-n} )}
c: equivalent annuity cash flow
NPV: Net present value
r: rate per period
n: number of periods
we have
c = $ - 98 982,63
T-2
Table-2 vide annex
Applying EAC formula
c = \frac{r(NPV)}{(1-(1+r)^{-n} )}
c: equivalent annuity cash flow
NPV: Net present value
r: rate per period
n: number of periods
we have
c = - $ 97 511.17