Tens 15 ones = 6 tens 5 ones

Answers

Answer 1
Answer: The answer would be 5 tens because 6 tens and 5 ones is equal to 65 and 5×10 equals 50 and then you add 15 do 65=65
Answer: 5 tens
hope this helps
Answer 2
Answer: 10x+15*1=10*6+5*1

X+15=65

65-15=50
50/10=5

5!!

Related Questions

In a school election, 3/4 of the students vote. There are 1464 ballots. Write an equation using s as the variable to represent the total number of students.
explain the pattern used to place the decimal in the answer when you multiply or divide a decimal by a power of 10
the greatest of three consecutive whole numbers, the smallest of which is m. what's the algebraic expression?
it takes 32 minutes for three people to paint for walls. How many minutes does it take for people to paint seven walls?
suppose 60% of kids who visit a doctor have a fever, and 20% of kids with a fever have sore throats. what's the probability that a kid who goes to the doctor has a fever and a sore throat? rounded to three decimal places as needed.

There are six purple marbles and four pink marbles in a box. What is the probability of Elsa picking a pink marble out the box?A. 4 out of 10
B. 1 out of 4
C. 4 out of 6
D. 5 out of 10
E. 1 out of 10

Answers

Purple marbles = 6
Pink marbles = 4
Total = 10

So,
(4)/(10)  =  (2)/(5)

The answer is A. 4 out of 10

Hope this helps. - M

How you be a very good maths improver

Answers

In order to improve in your math skills you have to study.
I know from experience.
You can get a tutor like I did. Some help some dont so choose wisely.
You should print out worksheets from online, if you dont have a printer just copy the question onto a piece of paper. 
STUDY!
Everyday when you come home from school, review what you have done during math class so if you forgot some of it you refresh your mind. Do the same thing before you go to sleep.
Hope I helped!
Study by finding online games and printing out worksheets. Ask your parents or guardian to quiz you and MAKE FLASHCARDS! It helps so much. When you have a spare 5 minutes pull them out and study. Take extra notes in class than your teacher wants you to and rewrite them and highlight them. Find workbooks around your house. Ask your parents/guardian to make a math test for you or just print one out. Don't stress yourself with math, take a 10 minute break before doing more every 30 minutes. I used to HATE MATH but now it's ok because I do these things. MATH IS FUN!!!!

twelve rolls of commercial-grade paper towels come in one case costing $23.58 What is the the cost per roll of paper towels

Answers

$23.58 divided by 12 = $1.965
Each roll is about $1.97 (if you round up)

You would take your cost of 23.58 and divide it by the amount (12). You would end up getting 1.965 or 1.97 per roll

A carton can hold 1,000 unit cubes that measure 1 inch by 1 inch by 1 inch. Describe the dimensions of the carton by using unit cubes

Answers

A 10-inch cube. (10 x 10 x 10 = 1000)

Jacob has $19.76. She wants to by a coke for $1.25 for each of her friends. She needed to save $2.15 for a movie ticket. How make bottles of coke can Jacob buy?

Answers

Hi Lhutcherson200p7rbqr,

Your Question:

Jacob has $19.76. She wants to by a coke for $1.25 for each of her friends. She needed to save $2.15 for a movie ticket. How make bottles of coke can Jacob buy?

Solution:

19.76 - 2.15 = $17.61 left

17.61 / 1.25 = 14.088 = 14

Final Answer:

He can buy 14 cokes!

Hope This Helps!

Jacob can buy 15 bottles of coke.

8 meters decreased by 25 percent

Answers

8 meters decreased by 25 percent would be 8-.25(8) = 8-2=6 meters