Please help me ......
please help me ...... - 1

Answers

Answer 1
Answer: For the first problem, when you see expression like that it just means to write it twice, then FOIL it.
(2x-6) (2x-6)
If you don't know what FOIL is let me know and I can further explain it!

This also applies for the second question!

Related Questions

A 1400 sq ft house is advertised for sale at a price of $125,000. What is the cost per square foot?
The arithmetic mean (A) of two numbers (a and b) is given by the formula A=a b2, and their geometric mean (G) is given by G=ab−−√. Their harmonic mean (H) is given by the formula G=AH−−−√. Which formula correctly gives H in terms of a and b?
Your team dives for 28 lobsters over 7 days which integer represents the average daily lobster catch
Find the slope of the line that contains these two points.(2, -5) and (7, -10)
A triangle has two sides of lengths 10 and 14 .value could the length of the thrid side be​

What is the length of the line segment that is graphed from (3, 1) to (8, 1)?A.
4 units

B.
5 units

C.
8 units

D.
9 units

Answers

Hello,

all you have to do is to calculate the distance betheen the 2 points (pythagorean theorem)

d²=(3-8)²+(1-1)²=25+0=25

d=5

Which number produces an irrational number when added to 1/2

Answers

The answer is pi aka 3.14159265359

Some one plz help!!! due in 10 min

Answers

Step-by-step explanation:

since f'(x) = 2f(x) and f(3) has no term of x (so, there must be a constant that eliminates x for x = 3), we get

f(x) = x²/9 × c

c = m×e^n

f(1) = 1/9 × m×e^n = 5

=> m×e^n = 45

f(3) = 9/9 × m×e^n = 45

m = 45

n = 0

Increase 220 by 15% please

Answers

Lets do this step by step.

1st.) what is 15% as a decimal 
15% = 0.15 

2nd.) multiply 
220 x 0.15 = 33

3rd) we add that 33 and 220 since this its asking for the increase
220 + 33 = 253

Answer = 253 

Shalika bought a purse for $120. The tax rate is 9%. Which proportion can be used to find the amount of tax Shalika will pay?

A.9/120=x/100

B.120/x=100/9

C.x/120=100/9

D.120/9=100/x

Answers

Asking the Math Gods...

$120*.09+$120=$130.80

$10.80 in Tax

B.120/x=100/9


Paloma has a flower stand at a farmer's market. On Tuesday, she sold 8 marigold flats and 10 daisy flats. An hour before closing, she sold 5 bunches of roses at half price and 2 bunches of lilies for 13 of the price. Evaluate a numerical expression to find out how much money Paloma made. Enter your answer in the box.Paloma has a flower stand at a farmer's market. On Tuesday, she sold 8 marigold flats and 10 daisy flats. An hour before closing, she sold 5 bunches of roses at half price and 2 bunches of lilies for 13 of the price. Evaluate a numerical expression to find out how much money Paloma made. Enter your answer in the box.

Answers

Answer:

She made $117.25

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

The price of marigold(M) is $5.75.

The price of daisy(D) is $6.25.

The price of roses(R) is $2.50.

The price of Lilies(L) is $3.75

She sold 8 marigold flats and 10 daisy flats. An hour before closing, she sold 5 bunches of roses at half price and 2 bunches of lilies for 1/3 of the price

Total money Paloma made = 8M+10D+5* (R)/(2)+2* (L)/(3)

Now substitute the respective value

Total money Paloma made = 8(5.75)+10(6.25)+5* (2.50)/(2)+2* (3.75)/(3)

Total money Paloma made = 46+62.5+6.25+2.5

Total money Paloma made = 117.25

Hence, she made $117.25