Write a ratio for the following description: Kaleel made three times as many baskets as john during basketball practice.

Answers

Answer 1
Answer: You would have 3 times the amount of baskets john(j) made equals the amount of baskets kaleel(k) made. So you would have 3j=k.

Related Questions

H(t) = -5t^2+20t+1 what time does the ball reach the same height it was kicked at again? When does the ball reach its max height? What is the max height?
Hi friends!!who gives the answer is the best!!!!A car covers a distance 50km in 2.2 hrs what is the average distance cover it in 1 hour? ​
Liquid A has a density of 0.7g/cm^3liquid B has a density of 1.6g/cm^3140g of liquid A is and 128g of liquid B are mixed to make liquid Cwork out the density of liquid C
Consider the quadratic function f(y) = 8y^2 – 7y + 6. What is the constant of the function?
What is the absolute value of 0.6?

(6^4/12^4)^2 as a single power

Answers

Answer: 6^8 / 12^8

Step-by-step explanation:

To simplify the expression (6^4/12^4)^2 as a single power, you can use the properties of exponents.

First, simplify the numerator and denominator separately:

(6^4/12^4)^2 = (6^4/12^4) * (6^4/12^4)

Now, use the fact that (a/b)^2 = a^2 / b^2:

= (6^4 * 6^4) / (12^4 * 12^4)

Next, use the properties of exponents to combine the like bases:

= 6^(4+4) / 12^(4+4)

= 6^8 / 12^8

Now, you can simplify further by dividing both the numerator and denominator by a common power of 12 (in this case, 12^8):

= (6^8 / 12^8) / (12^8 / 12^8)

= (6^8 / 12^8) / 1

= 6^8 / 12^8

So, (6^4/12^4)^2 simplifies to 6^8 / 12^8 as a single power.

I rent a gym for $150.00 for 30 students. Another time I rent the gym for $270.00 for 70 students. I need to find a fixed rate.(y= mx+b)

Answers

Answer: y = 3x + 60

Step-by-step explanation:

Set up two equations and solve the system:

 270 = 70x + b

- (150 = 30x + b)

  120 = 40x

    3   =  x

Input "x" into one of the equations and solve for "b":

150 = 30x + b

150 = 30(3) + b

150 = 90 + b

60 = b


Equation: y = 3x + 60

This means that there is a flat fee of $60 plus a rate of $3 per student


The fixed rate of gym fee of $60 plus a rate of $3 per student.

The fixed-rate is;

\rm y=3x+60

Given

I rent a gym for $150.00 for 30 students.

Another time I rent the gym for $270.00 for 70 students.

Linear function;

A linear function is a function that forms a straight line in a graph.

Let x be the number of students and y be the total cost of renting the gym.

To find the fixed-rate let us write the equation of line representing the total cost of renting a gym for x students.

The equation representing a fixed rate is;

\rm y = mx+b

I rent a gym for $150.00 for 30 students.

\rm 150 = 30x + b

Another time I rent the gym for $270.00 for 70 students.

\rm 270 = 70x + b

Subtracting both the equations;

\rm 150-270=30x+b-70x-b\n\n-120=-40x\n\n120=4x\n\nx=(120)/(4)\n\nx=3

Substitute the value of x in equation 1

\rm 150 = 30x + b\n\n150=30(3)+b\n\n150=90+b\n\nb=150-90\n\nb=60

Therefore,

The fixed-rate is;

\rm y=mx+b\n\ny=3x+60

Hence, the fixed rate of gym fee of $60 plus a rate of $3 per student.'

To know more about linearfunction click the link given below.

brainly.com/question/371915

Emanuel read 150 pages in 5 hours. how many pages would he read in 4 1/2 hours?

Answers

there is 10 half an hours in 5 hours

in 4 1/2 there are 9 

so 150/10=15

15x9=135

From\ proportion:\n\n5\ \ \ -\ \ \ 150\n4(1)/(2)\ \ -\ \ \ x\n\n5x=(9)/(2)\cdot150\n5x=675\ \ \ \ |:5\nx=135\n\nEmanuel\ would\ read\ 135\ pages.

The product of twenty-one negative integers is negative. TRUE or FALSE.

Answers

The answer to the question is true

The answer is true...

Solve each system using substitution x=-2y=1 x=y-5

Answers

You solve either one for y,but I chose the second one.
Add 5 to both sides and you get
X+5=y
Plug this in to the first equation
X=-2(x+5)+1
I am assuming that is plus one instead of equal since the keys are near each other on a phone.
Back to the math: use the distributive property to get
X=-2x-10+1 now combine terms
X=-2x-9
Add 2x to both sides to get
3x=9
Divide both sides by 3 to get
X=3
Now plug 3 in as x in any of the above
I will choose the second one again
So 3=y-5 subtract 5 from both sides to get
Y=8
So the solution is (3,8)

Phil and Nick are selling fruit for a fundraiser. Customers can buy small and large boxes of tangerines. Phil sold 11 small boxes and 10 large boxes of tangerines for a total of $146. Nick sold 5 small boxes of tangerines and 12 large boxes of tangerines for a total of $126. Write the systems of equations.
What is the cost of a large box of tangerines?

Answers

Answer:

11s + 10l = 146

5s + 12l = 126

$8

Step-by-step explanation:

Let :

Small box = s

Large box = l

11s + 10l = 146 - - - - (1)

5s + 12l = 126 - - - - (2)

Multiply (1) by 5 ; (2) by 11

55s + 50l = 730

55s + 132l = 1386

Subtract

-82l = - 656

l = 8

11s + 10(8) = 146

11s + 80 = 146

11s = 66

s = $6

Hence, the price of a large box of tangerine = $8