2) Apples cost $2.99 per pound. Which equation represents y, the total cost, for x pounds of apples?
A) x = y + 2.99
B) y = 2.99 + x
C) y = 2.99x
D) x = 2.99y
3) A baker uses 84 cups of flour for 36 batches of cookies. How many cups of flour are needed for 1 batch of the cookies
A) 1 1/3 cups
B) 4/7 cups
C) 2 1/3 cups
D) 3/7 cups
4) Erika pays $35.70 for 15 pounds of ground beef. Calculate the price per pound.
Question 4 options:
A) $20.70
B) $1.79
C) $1.38
D) $2.38
5) Another name for slope is the constant rate of change or speed.
A) True
B) False
Answer:
1) table 4 (last one)
2) C) y = 2.99x
3) C) 2⅓
84/36 = 7/3 = 2⅓
4) D) $3.38
35.7/15 = 2.38
5) True
Answer:
its the multiplication property
Step-by-step explanation:
Un is the n term.
a) Express Un+1 in terms of n.
b) Deduce that the
sequence is a geometric progression.
Answer:
Step-by-step explanation: