Which is more expensive and by how much?
Answer:
The peanuts are more expensive by 12 dollars because it is only 2 pounds more
Step-by-step explanation:
Answer:
you star from 0 and then go up 4 over 1
Answer:
it means what Y equals what x is plus 4
Step-by-step explanation:
Answer:
Plot the ordered pairs (2, 5) and (4, 10). Start at (4, 10). Move right 2 and up 5, and then plot a point. Use the same rate to plot other points. You could also draw a line through the origin and the two given points. Any point on the line represents an equivalent ratio.
Step-by-step explanation:
Answer:
Multiplication.
Step-by-step explanation:
You usually multiply the numbers you see to find area. Like, the area of a square.