Solve the equation 91 = 43 + x. Explain your answer.On Monday, Jessica runs on a track at her school. Each day from Tuesday
through Friday, she runs 1 1/2 miles in a park. The total distance she runs for the
week is 8 miles. Solve the equation m + 4(11/2) = 8 to find the number of miles, m,
Jessica runs on Monday. Explain your answer.
Please help me out on these two questions I’ve been stuck for about 15 minutes

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

Step-by-step explanation:

The first question:

91 = 43 + x

x = 91 - 43

x = 48

By using transposing method

Second question:

Answer 2
Answer:

Answer:

Step-by-step explanation:

Second Question : M+4(1 1/2)

= 4x 1 1/2

= 3/2 x 4/1 = 12/2 = 6

= M+6 = 8

= 2 + 6 = 8

M = 2
 


Related Questions

Mrs. Silvia orders 5 pizzas for every 20 students working on the campus clean - up.how many pizzas should she order if 36 students participate?how many pizzas should she order if 48 students participate.
Which ordered pairs make both inequalities true? Select two options.y < 5x + 2y > One-halfx + 1On a coordinate plane, 2 straight lines are shown. The first solid line has a positive slope and goes through (negative 2, 0) and (0, 1). Everything above the line is shaded. The second dashed line has a positive slope and goes through (negative 1, negative 3) and (0, 2). Everything to the right of the line is shaded. (–1, 3)(0, 2) (1, 2)(2, –1)(2, 2)
51 is 75% of what number?
Write this polynomial in descending form 5x3 + 2x + 7x5
A cube has side length a. The side lengths are decreased to 40% of their original size. Write an expression in simplest form for the volume of the new cube in terms of a.

The graph below shows the cost of pens based on the number of pens in a pack.What would be the cost of one pen?A. $1.50
B. $2.30
C. $6.00
D. $13.50
(Worth 10 points!)

Answers

Answer:

A. $1.50

Step-by-step explanation:

Based on the graph, the cost of the pencils is the same regardless of the number bought, so the equation is linear.  You can find the rate, or cost per pencil, by first using two points:

(5, 7.5) and (3, 4.5)

Slope formula: ((y_(2)-y_(1)))/((x_(2)-x_(1)))=((7.5 - 4.5))/((5-3))=(3)/(2)

In order to find the unit rate, you divide the numerator by the denominator to get the price per pencil:

3 ÷ 2 = $1.50 per pencil

Step-by-step explanation:

THE ANSWER IS A BEACUSEETHY KEEP ADDING 1.50

Help i dont know how to solve it and i dont have my teachers number im homeschooled

Answers

I believe it would be 9a + 3b + c = 3 but it's been awhile since I've done this...

The winner of a raffle ticket will receive.75 of the 350.40 raised from raffle ticket sales. How much money will the winner get?

Answers

'of' means multiply
0.75 of 350.40=
0.75 times 350.40=262.8


winner gets $262.8

What is the integer of elevation of 145 feet

Answers

It is -145 because u change it to a negative sense it is a integer 

Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00.

What is the cost in dollars per kg of tomatoes?

Answers

Answer:  The required cost in dollars per kg of tomatoes is $10 per kg.

Step-by-step explanation:  Given that Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00.

We are to find the cost in dollars per kg of tomatoes.

We will be using the UNITARY method to solve the given problem.

The cost of 0.4 kg of tomatoes = $4.00.

Therefore, the cost of 1 kg of tomatoes is given by

\$(4.00)/(0.4)=\$(40)/(4)=\$10.

Thus, the required cost in dollars per kg of tomatoes is $10 per kg.

if 0.4 kg cost 4. 0 dollar
than 1.kg will cost x dollar

x = (1 * 4)/0.4 = 10 dollars

1 kg tomatoes cost 10 dollars

The price of 8.4 oz of orange juice is $2.42. What is the unit price

Answers

Hello there! The answer is $0.29!

Unit price is price per unit, in this case it would be price per ounce (oz).

To find the cost for one ounce, divide the price given by the number of ounces given.

2.42 / 8.4 = 0.288 or $0.29, since you round up.

So, the unit price is $0.29.

I hope this helped answer your question and have a great rest of your day! ^-^