Answer:
Step-by-step explanation:
The first question:
91 = 43 + x
x = 91 - 43
x = 48
By using transposing method
Second question:
Answer:
Step-by-step explanation:
Second Question : M+4(1 1/2)
= 4x 1 1/2
= 3/2 x 4/1 = 12/2 = 6
= M+6 = 8
= 2 + 6 = 8
M = 2
B. $2.30
C. $6.00
D. $13.50
(Worth 10 points!)
Answer:
A. $1.50
Step-by-step explanation:
Based on the graph, the cost of the pencils is the same regardless of the number bought, so the equation is linear. You can find the rate, or cost per pencil, by first using two points:
(5, 7.5) and (3, 4.5)
Slope formula:
In order to find the unit rate, you divide the numerator by the denominator to get the price per pencil:
3 ÷ 2 = $1.50 per pencil
Step-by-step explanation:
THE ANSWER IS A BEACUSEETHY KEEP ADDING 1.50
I believe it would be 9a + 3b + c = 3 but it's been awhile since I've done this...
What is the cost in dollars per kg of tomatoes?
Answer: The required cost in dollars per kg of tomatoes is $10 per kg.
Step-by-step explanation: Given that Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00.
We are to find the cost in dollars per kg of tomatoes.
We will be using the UNITARY method to solve the given problem.
The cost of 0.4 kg of tomatoes = $4.00.
Therefore, the cost of 1 kg of tomatoes is given by
Thus, the required cost in dollars per kg of tomatoes is $10 per kg.
Hello there! The answer is $0.29!
Unit price is price per unit, in this case it would be price per ounce (oz).
To find the cost for one ounce, divide the price given by the number of ounces given.
2.42 / 8.4 = 0.288 or $0.29, since you round up.
So, the unit price is $0.29.
I hope this helped answer your question and have a great rest of your day! ^-^