$50,000.00 ÷ 1,000 = $50.00
$49.25
Below par, because the par value is $50.00
$5.00 × 20 = $100.00
a. I
b. R
c. S
d. S
e. I
f. I
g. S
h. S
The cost per ounce is 12.5.
Given that,
70 oz of dried cranberries cost $5.60
We have to determine,
What is the cost per ounce?
According to the question,
To determine the cost per ounce calculation must be done in a single unit, following all the steps given below.
The cost per ounce is,
70 oz of dried cranberries cost $5.60,
Hence, The cost per ounce is 12.5.
To know more about Fractions click the link given below.
49
Answer:
n = 12
Step-by-step explanation:
8 + (12) = 20
Answer:
20.
Step-by-step explanation:
To find the value of "n" in the equation 8 + n = 20, we can use the concept of solving for an unknown variable.
To isolate "n" on one side of the equation, we can subtract 8 from both sides:
8 + n - 8 = 20 - 8
This simplifies to:
n = 12
Therefore, the value of "n" in the equation 8 + n = 20 is 12.
In this equation, the value of "n" is 12 because when we add 8 to it, the result is 20.
79o
70o
47o