2(2x - 4) + x = 7

whats x?

Answers

Answer 1
Answer: 2(2x-4)+x=7
= 4x-8+x=7
= 4x+x-8=7
= 5x=7+8
= 5x=15                     dividing both sides by 5
= x=15/5
= x=3
so x is 3

Related Questions

Use the temperature box-and-whisker plot to solve. What is the range of each of the four quarters of data?A.first quarter: 2 second quarter:10 third quarter: 15 fourth quarter: 18B.first quarter: 2 second quarter: 8 third quarter: 5 fourth quarter: 3C.first quarter: 3 second quarter: 8 third quarter: 5 fourth quarter: 2D.first quarter: 3 second quarter: 8 third quarter: 16 fourth quarter: 18
What is the answer to (-2) + 3
At 60 days the height of a sunflower is 205 cm. If the growth rate is 2 cm per day after the first 60 days, write an expression to represent the sunflower's
At a 25% off sale, a shirt cost $36.00. what was the regular price of the shirt?
Laura’s credit card has an APR of 12.04%, and it computes finance charges using the daily balance method and a 30-day billing cycle. On June 1st, Laura had a balance of $606.40. She made exactly one transaction in June: a payment of $55.25. If Laura’s finance charge for June was $5.71, on which day did she make the payment?

The Buzz tool company issued 1000shares of common stock. I the total value of this issue was $50000.00, what is the par value of each share

Answers

 1. $50,000. divided by 1000 shares = $50. per share 
2. The market price is 49 1/4, or $49.25 
3 . It is selling par.(Par =$50,selling$49.25) 

$50,000.00 ÷ 1,000 = $50.00

$49.25

Below par, because the par value is $50.00

$5.00 × 20 = $100.00

a. I

b. R

c. S

d. S

e. I

f. I

g. S

h. S

70 oz of dried cranberries costs $5.60 what is the cost per ounce

Answers

The cost per ounce is 12.5.

Given that,

70 oz of dried cranberries cost $5.60

We have to determine,

What is the cost per ounce?

According to the question,

To determine the cost per ounce calculation must be done in a single unit, following all the steps given below.

The cost per ounce is,

70 oz of dried cranberries cost $5.60,

= (70)/(5.60)\n\n=12.5

Hence, The cost per ounce is 12.5.

To know more about Fractions click the link given below.

brainly.com/question/14210034

Divide 5.60 by 70 and that's the price per ounce

Simplify the expression
49(1)/(2)

Answers

To convert a mixed fraction into an improper fraction:

a(b)/(c) =((a\cdot c)+b)/(c)

49 (1)/(2) = ((49\cdot 2)+1)/(2) = (98 +1)/(2) = \boxed{\bf{(99)/(2)}}

Michi put $7.50 worth of gas in her car. two co-workers who were riding to work with her offered to share the cost of the gas. one paid 1/2 of the total amount and the other paid 1/3 of the total amount. how much of the total amount was left

Answers

1.25.
7.50 x 1/2 = 3.75
+
7.50 x 1/3 = 2.50
= 6.25
7.50 - 6.25 = 1.25

What is the answer for this question?

Answers

Answer:

n = 12

Step-by-step explanation:

8 + (12) = 20

Answer:

20.

Step-by-step explanation:

To find the value of "n" in the equation 8 + n = 20, we can use the concept of solving for an unknown variable.

To isolate "n" on one side of the equation, we can subtract 8 from both sides:

8 + n - 8 = 20 - 8

This simplifies to:

n = 12

Therefore, the value of "n" in the equation 8 + n = 20 is 12.

In this equation, the value of "n" is 12 because when we add 8 to it, the result is 20.

Find the value of x. 60o

79o

70o

47o

Answers

180-2(55)-x=0
180-110-x=0
70-x=0
-x=-70
x=70°