Answer:
break-even level of revenues increases from $2,890,625 to $3,500,000
Explanation:
Break even point is the level of sales at which the company makes neither a Profit nor a loss.
Break -even Sales revenue = Fixed Cost / Contribution Margin Ratio
Old Break -even Sales revenue
Break -even Sales revenue = ( $800,000 + $125,000)/(1.00-0.68)
= $925,000/ 0.32
= $2,890,625
Old Break -even Sales revenue
Break -even Sales revenue = ( $600,000 + $100,000)/(1.00-0.80)
= $700,000/ 0.20
= $3,500,000
Answer:
Real Surplus is $200 billion
Explanation:
Inflation = 14%
Debt = $4 trillion = $4,000 billion
Nominal deficit = $360 billion
Real Deficit = Nominal deficit - (Inflation*Debt)
= $360 - 14% * 4,000
= $360 - 560
= -$200
Hence, the answer is Real Surplus of $200 billion
Answer:
$967.20
Explanation:
the YTM formula = {coupon + [(face value - present value)/time]} / [(face value + present value)/2]
to determine the coupon rate we fill the equation with the known factors:
0.065 = {coupon + [(1,000 - 1,050)/12]} / [(1,000 + 1,050)/2]
0.065 = (coupon - 41.67) / 1,025
66.625 = coupon - 4.167
coupon = 66.625 + 4.167 = $70.792
three years later, the YTM = 7.5%, what is the PV? Again we use the YTM formula:
0.0775 = {70.792 + [(1,000 - x)/6]} / [(1,000 + x)/2]
0.0775(500 + 0.5x) = 70.792 + 166.67 - 0.1667x
38.75 + 0.03875x = 237.462 - 0.1667x
0.20545x = 198.712
x = 198.712 / .20545
x = $967.20
(B) The accounts receivable balance at the beginning of Quarter 4 will be $1,150.
(C) The firm will collect a total of $2,000 in Quarter 3.
(D) The firm will have an accounts receivable balance of $2,300 at the end of the year.
(E) The firm will collect a total of $2,400 in Quarter 4.
Answer:
(E) The firm will collect a total of $2,400 in Quarter 4.
Explanation:
We will calcualte under two assumptions:
With this we conclude the following:
each quarter has 90 days
the sales from day 1 to 45 will be collected within the quearter while the sales from 46 to 90 will be collected on the next quarter.
so half the sales will be collected during the quarter as sales are done uniformly.
Collection on Q1
2,100 / 2 = 1,050
collection on Q2
1,050 + 1,600/2 = 1,850
collection on Q3
800 + 2,500/2 =2,050
collection on Q4
1,250 + 2,300/2 = 2,400
a. Compute the cash payback period. (Round answer to 1 decimal place, e.g. 10.5.)
b. Compute the annual rate of return on the proposed capital expenditure. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 10.52%)
c. Using the discounted cash flow technique, compute the net present value.
Answer:
Payback period = 3.6 years
Annual rate of return = 11.50%
NPV = 243.59
Explanation:
The payback period: The estimated number of years it will take the initial cost to be recouped.
Payback period= initial cost/ Net cash inflow
= 183,600/51,000
= 3.6 years
Annual rate of return is the average annual income as a percentage of average investment
Annual rate of return = annual net income/ average investment
Average investment =( Initial,cost + scrap value)/2
= (183,600 + 0)/2 = 91,800
Annual rate of return = (10,557/91,800)× 100
= 11.50%
Net Present Value = The present value of cash inflow less the initial cost
PV of cash inflow = A × (1- (1+r)^(-n))/r
= 51,000 × (1- (1.12)^(-5)/0.12
= 183,843.59
NPV = 183,843.59 - 183,600
= 243.59
Answer:
186.10 days
Explanation:
The operating cycle = Days inventory outstanding + days sale outstanding
where,
Day inventory outstanding = (Beginning inventory + ending inventory) ÷ cost of goods sold × number of days in a year
= ($1,205,000) ÷ $(2,940,000) × 365 days
= 149.60 days
Day sale outstanding = (Beginning Accounts receivable + ending Accounts receivable) ÷ Net sales × number of days in a year
= ($660,000) ÷ ($6,600,000) × 365 days
= 36.5 days
Now put these days to the above formula
So, the days would equal to
= 149,60 days + 36.5 days
= 186.10 days
Answer:
A lot of information is missing, so I looked for similar questions:
since 1,064 is the perimeter and we have a rectangle, we can write the perimeter equation as: 2L + 2W = 1,064
area = L · W
2W = 1,064 - 2L
W = 532 - L
now we replace in the area equation:
area = (532 - L) · L = -W² + 532W (quadratic equation format)
the value of L as our X coordinate:
L = 532 / 2 = 266
W = 532 - 266 = 266
area = -(266)² + (532 x 266) = -70,756 + 141,512 = 70,756 sq yards
or
area = 266 · 266 = 70,756 sq yards
When you have a rectangle, the largest possible area is a square, where both sides have the same length.