Algebra 2 questions
Algebra 2 questions - 1

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

x=-15

Step-by-step explanation:

2/3+1/x=2/5-3/x

1/x+3/x=2/5-2/3

4/x=-4/15

x=-15


Related Questions

Equivalent fractions for 15/35
Solve the quadratic equation for x. What is one of the roots? (x + 6)^2 = 49
One-hundredth of 60 is what?
A purse contains $2.45 in dimes andquarters. There are two more thantwice as many dimes as quarters. Howmany of each coin are in the purse?​
(0, 3) and (2,5) point slope form

(Use photo ) find the length of the hypotenuse in each right triangle. Please show work and round to the nearest tenth,if necessary.

Answers

9.) QP=5-1
QP=4units
QR=3+1
QR=4units

squareroot 4^(2)+4^(2)

and you should get 5.66 (cor. to 3 s.f.)

10.) LM=5units
MN=7units

squareroot 7^(2)+5^(2)
you should get 8.06 (cor. to 3 s.f.)

Calculate the volume of the rectangular solid if a = 5 meters, b = 3 meters and c = 2 meters.A) 30 m
B) 30 m2
C) 30 m3
D) 30 cm3

Answers

the answer would be c) 30 m3

Help me plz i dont understand

Answers

1.) 0.4 × 0.7

Ignore the "dots" and multiply "regularly".

4 × 7 = 28

0.4 (1)
× 0.7 (1)
____
28.

add the amount of spaces after the decimal point (the dot).

2

Move the decimal point that many times

2.8

.28

0.28 (answer)

2.) 1.1 × 2.4

1.1 (1)
× 2.4 (1)
______
11 × 4
+ 20 × 11
_______
44
+ 220
_______
264

Move the decimal point 2 times

264

26.4

2.64 (final answer)

#4 through #8: same thing

9.) Chan Hee bought 3.4 pounds of coffee. He spent $6.95 per pound.

To solve this problem, you need to multiply 3.4 by $6.95, to find out how much money that Chan Hee spent on the coffee, in total.

3.4 (6.95)

Now try #10 on your own.
Remember that you want to find out the total amount of money Adita earns by multiplying.

11.) By looking at the chart, you can find out what values you have to multiply.

Focus on Week Two.

Multiply the cost per gallon with gallons bought.

12.) Do the same thing as #11, but for Weeks 4 and 1 separately.

Now, subtract the final value from Week 1 fron Week 4. Remeber to line up the decimals.

Good luck and if you need more help, please message me.

four students spent $12 on school lunch .at this rate,find the amount 10 students would spend on the same school lunch

Answers

In order to solve this, we need to figure out how much ONE student spends.
(12dollars)/(4students) = 3 dollars per student.

If 10 student spent for lunch, we just have to multiply our number by how much each student spends.
10students* (3dollars)/(student) = 30dollars
ok so you will multiply 12 times 10 or you could add 12 + 12+12+12+12+12+12+12+12+12 add them up and it will be $120

What is the surface area of this rectangular prism?A.
81 m2

B.
99 m2

C.
198 m2

D.
162 m2 The lengths are 6m 3m 9m

Answers

C) 198m^2

(6*3*2) + (6*9*2) + (3*9*2) = 198 and that accounts for all the sides

a travel company has 132 tourists who are going on a boat ride. each boat holds 8 passengers. how many boats does the travel company need to book ?

Answers

ok so
total capacity that all boats ordered can carry should be at least 132
total capacity that all boats ordered can carry =number of boats times number of people each boat can carry

people each boat can caryy=8 people
x=numbe of boats
132=x times 8
divide both sides by 8
132/8=x times 8/8
16.5=1x
16.5=x
you can't order 0.5 boats so round up to nearest whole
16.5 to 17

answer is 17 boats

132/8=16.5 boats
since you cant get 16.5 boats, round up to 17 boats.