Answer:
40
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
I think it is quite simple
Step 1. Find out the cost per ounce.
Step 2. Divide the cost of the box by the number of ounces.
hope this will find you well!
To solve this problem, you add all the numbers together and divide by the total amount of things. In this case, there are six scores, 210, 195, 213, 201, 226, and 155. You would add all of these things together, and then divide by six. All of these things added together equals 1,200. This divided by 6 is 200. David's average score would be a. 200. Hope this helps!
we know that
therefore
the answer is
The friend will get 12 issues for $15.
A ratio indicates the number of times one number contains another.
Given that, the friend pays $1.50 per issue:
$1.5 = 1 issues
$1 = 1/1.5 issues
$15 = (1/1.5) Γ 15 issues
$15 = 10
Since the friend gets the first two issues free, he will get 10 + 2 =12 issues.
Hence, the friend will get 12 issues for $15.
To learn more about ratios, click here:
#SPJ2