Answer & Explanation:
a. MPC = 0.50; Change in consumption spending = $345.8 billion
According to multiplier formula,
Change in real GDP/ Change in consumption spending = 1/(1-MPC) = 1/(1-0.5) = 1/0.5 = 2
So, Change in GDP = Change in consumption spending*2 = (345.8)*2 = $691.6 billion
Change in GDP = $691.6 billion
b. Change in investment = -$100
According to multiplier formula,
Change in real GDP/ Change in investment = 1/(1-MPC) = 1/(1-0.5) = 1/0.5 = 2
So, Change in GDP = Change in investment*2 = (-100)*2 = -200
So, total change in GDP = 691.6 - 200 = $491.6 billion
Change in real GDP = $491.6 billion
c. Percentage change in real GDP = (Change in Real GDP/GDP at the end of 2014)*100 = (491.6/15,982.3)*100 = 3.08%
Direct labor (variable) $3.50
Variable manufacturing overhead $1.00
Fixed manufacturing overhead $4.00
Total unit cost $14.50
This special order would require an investment of $10,000 for the molds required for the extra-large trees. These molds would have no other purpose and would have no salvage value. The special order trees would also have an additional variable cost of $6.00 per unit associated with having a white tree. This special order would not have any effect on the company's other sales.
Should Apex accept the order? What is the effect on net operating income of accepting the order?
Answer:
It is profitable to accept the special offer.
Explanation:
Giving the following information:
The shopping mall would like to purchase 200 extra-large white trees. Apex Company has the excess capacity to handle this special order. The shopping mall has offered to pay $120 for each tree.
Variable costs:
Direct materials $50.00
Direct labor (variable) $3.50
Variable manufacturing overhead $1.00
Additional variable cost= $6
This special order would require an investment of $10,000 for the molds required for the extra-large trees.
Because it is a special offer and there is unused capacity, we will not have into account the fixed costs (except the incremental fixed cost).
Unitary variable cost= 50 + 3.5 + 1 + 6= $60.5
Fixed costs= 10,000
Incremental income= (200*120) - (200*60.5) - 10,000= $1,900
It is profitable to accept the special offer.
Units in beginning inventory 300
Units produced 15,000
Units sold ($300 per unit) 12,700
Variable costs per unit:
Direct materials $20
Direct labor $60
Variable overhead $12
Fixed costs:
Fixed overhead per unit produced $30
Fixed selling and administrative $140,000
Required:
1. How many units are in ending inventory?
$ _______ units
2. Using variable costing, calculate the per-unit product cost.
$_____________
3. What is the value of ending inventory under variable costing?
$___________
Answer:
1. Ending inventory = Beginning inventory + Production - Sales
= 300 units + 15,000 units - 12,700 units
= 2,600 units
2. Per unit Product Cost Using Variable Costing
$
Direct material 20
Direct labor 60
Variable overhead 12
Product cost 92
3. Value of ending inventory under variable costing
= 2,600 units x $92
= $239,200
Explanation:
The units of ending inventory is calculated as beginning inventory plus production minus sales.
Per unit product cost is the aggregate of variable cost per unit. This includes direct material cost, direct labour cost and variable overhead.
Value of ending inventory is the product of units of ending inventory and per unit product cost.
Answer:
The correct answer is letter "B": decrease the real rental price of capital.
Explanation:
The supply of capital increases when individuals and organizations have received more income out of their labor activities or production processes. As a result, the need for requesting loans will decrease. Thus, banks and financial institutions will decrease their interest rates to promote loans which will decrease the rental price of capital.
Answer:(a) $8,900
(b) -($4,200)
(c) -($13,100)
(d) -($13,100)
Explanation:
Given that,
Amount invested by shareholders = $230,000
Debt securities purchased for cash = $101,000
Received cash interest on securities = $8,900
unrealized holding loss on these securities = $13,100
(a) Net Income = $8,900(Cash interest received)
(b) Comprehensive Income = Net Income - unrealized holding loss
= $8,900 - $13,100
= -($4,200)
(c) Other Comprehensive Income = unrealized holding loss
= -($13,100)
(d) Accumulated other comprehensive income:
Ending Balance of other comprehensive income = Beginning Balance + During this year
= $0 + (-$13,100)
= -($13,100)
Answer:
1) ROI= 20%
2) ROI=15%
3) ROI = 35%
Explanation:
ROI is the proportion of capital invested that is earned as net operating income. It calculated as
Return on Investment = Net income/Average operating asset
= 150,000/750,000 × 100 = 20%
2.
ROI with a 50% increase in sales and 200% increase in average assets
ROI = (150%× 150,000)/(200%× 750,000)× 100= 15%
3.
ROI wth a 1,000,000 increase in sales
ROI = ( 150,000+200,000)/(250,000+ 750,000)× 100=35%
Answer
1) ROI= 20%
2) ROI=15%
3) ROI = 35%
The company's ROI for the different scenarios were calculated to be 20%, 60% and 35% respectively.
The Return on Investment (ROI) can be calculated by dividing the Net Operating Income by the Average Operating Assets and is typically expressed as a percentage. ROI = (Net Operating Income / Average Operating Assets) × 100
For Requirement 1, with a Net Operating Income of $150,000 and Average Operating Assets of $750,000, the ROI is (150000/750000) × 100 = 20%.
For Requirement 2, if sales and Net Operating Income increase by 50% and 200% respectively, with no increase in Average Operating Assets, the new Income becomes 150,000 * 3 (because of the 200% increase) = $450,000. Therefore, the new ROI becomes (450000/750000) × 100 = 60%.
For Requirement 3, if sales increase by $1,000,000, requiring an increase in Average Operating Assets by $250,000, with a resulting $200,000 increase in Net Operating Income, the new Net Operating Income becomes $150,000 + $200,000 = $350,000 and the new Average Operating Assets becomes $750,000 + $250,000 = $1,000,000. Therefore, the new ROI becomes (350000/1000000) × 100 = 35%.
#SPJ12
Answer:
1.267 = Overhead Rate
Explanation:
As general approach, the manufacturing rate, along with any rate is done by dividing the cost by a cost driver.
In this case teh cost is the manufacturing overhead and the cost driver the direct materials cost:
Using Direct Materials cost, the rate would be: