Answer:
x > -1
Step-by-step explanation:
Step 1: Distribute
3(3x + 7) > 4 - 8(4 + 5x)
(3 * 3x) + (3 * 7) > 4 + (-8 * 4) + (-8 * 5x)
9x + 21 > 4 - 32 - 40x
Step 2: Combine like terms
9x + 21 > 4 - 32 - 40x
9x + 21 > -28 - 40x
Step 3: Add 40x to both sides
9x + 21 + 40x > -28 - 40x + 40x
49x + 21 > -28
Step 4: Subtract 21 from both sides
49x + 21 - 21 > -28 - 21
49x > -49
Step 5: Divide both sides by 49
49x / 49 > -49 / 49
x > -1
Answer: x > -1
Answer:
Step-by-step explanation:
d = sqrt ((x2 - x1)^2 + (y2 - y1)^2)......this is ur equation
(9,-2)....x1 = 9 and y1= -2
(6,3)....x2 = 6 and y2 = 3
d = sqrt ((6 - 9)^2 + (3 - (-2)^2)
d = sqrt ((-3^2) + (5^2))
d = sqrt (9 + 25)
d = sqrt (34)
d = 5.83
Answer:
5,83
Step-by-step explanation:
AC = 3-(-2) = 5
BC = 9 - 6 = 3
AB^2 = AC^2 + BC^2
AB^2 = 5^2 + 3^2
AB^2 = 25 + 9
AB^2 = 34
AB = sqrt(34)
AB = 5,83
Done :))
Answer:
6
Step-by-step explanation:
If each commerical is a minuets and they have six minuets than they can fit six commericals.
Using simple division, Tike Television can fit six one-minute commercials into their six-minute advertising block.
The question is regarding how many one-minute commercials Tike Television can fit into their six-minute advertising block. This is a simple division problem. Assuming that each commercial is exactly one minute long, you would divide the total amount of advertising time (6 minutes) by the length of each commercial (1 minute).
So the calculation would look like this: 6 minutes / 1 minute = 6 commercials.
Therefore, Tike Television can fit six one-minute commercials into their six-minute advertising space.
#SPJ11
Answer:
Diapers costs $11 and formula is $13.
Step-by-step explanation:
Let's name diapers as A and formula as B.
Simply the equations:
1A + 2B = $37(1)
2A + 5B = $87(2)
Clear D from one equation.
A = $37 - 2B(1)
Replace D into the other equation.
2*($37 - 2B) + 5B = $87(2)
$74 - 4B + 5B = $87
$74 + B = $87
B = $87 - $74 = $13
Find A, now knowing B.
A = $37 - 2($13)
A = $37 - $26 = $11
Answer:
Cost of a bag of diapers is $11 and cost of one can of formula is $13.
Step-by-step explanation:
Let cost of each diaper = $D and cost of each cans of formula = $C
Malik shops a bag of diapers and 2 cans of formula.
He spends total of $37.
So the equation will be
D + 2C = 37 -------(1)
Next week he stops and buys 2 bags of diapers and 5 cans of formula.
He spends total $87.
Equation for this purchase will be
2D + 5C = 87 ----------(2)
Multiply equation (1) by 2 and subtract it from equation (2).
2(D + 2C) - (2D + 5C) = 2×37 - 87
2D + 4C - 2D - 5C = 74 - 87
-C = - 13
C = 13
From equation (1)
D + 2×13 = 37
D + 26 = 37
D = 37 - 26
D = 11
Therefore, cost of a bag of diapers is $11 and cost of one can of formula is $13.