Answer:
V=904.78 in.
Step-by-step explanation:
V=4/3*3.14*r^3
V=4/3*3.14*6^3
V=904.78 in
Naya has $60. Each box of cupcakes costs $12.
60÷12=5
Naya can buy 5 boxes of cupcakes.
The unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas is 0.49
A division is a process of splitting a specific amount into equal parts.
We have to find the unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas
Unit rate is the ratio of two different units, with denominator as 1.
To find unit rate we have to divide one point nine six by four
Unit rate = 1.96/4
We get zero point four nine
=0.49
Hence, the unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas is 0.49
To learn more on Division click:
#SPJ3
Answer:
Step-by-step explanation:
To find : Mixed numbers between 5 and 7, with an interval of between each pair of mixed numbers ?
Solution :
Mixed numbers between 5 and 7.
The interval is between each pair of mixed numbers.
So, The number form as
In mixed fraction,
Therefore, The mixed numbers between 5 and 7, with an interval of between each pair of mixed numbers are