Anthony is making his famous pizza pies to sell at the Munhall Community Festival. He uses 2212 cups of mozzarella cheese for every 5 cups of tomato sauce in order to make a dozen pizzas. Answer the following questions below and show your work. To help sell more pizzas at the festival, Anthony set the price for one pie at 35% less than what it would cost at his pizza shop. At the festival, he charges $8.50. Using this information, what is the price of one pizza at Tony’s Pizza Palace?

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:24

Step-by-step explanation:35% of 24 is 8.40 so round that you will get your answer


Related Questions

What is 34+p+112=78-7
20 square root of 270 /4 square root of 3
Three students conducted an experiment where they each went fishing at Town Lake seven different times throughout the year. Each time they were fishing, they recorded the number of fish they caught and the average air temperature. Each student then made a scatter plot of the data they collected. Match the conclusions with the scatter plot which the conclusions describe.There is norelationship betweenthe temperature andthe number of fishcaught.There is a negativerelationship betweenthe temperature andthe number of fishcaught.There is a positiverelationship betweenthe temperature andthe number of fishcaught.
What is the slope of the line passing through the points (−1, 7)and (4, −1)−228/8-5/6
A cold water pipe can fill a swimming pool in 4 hours, and a hot water pipe in 6 hours. If cold water pipe is turned on and hot water pipe is turned on 3 hours later then how long will it take them to fill the pool together?

Perfume A cost $11 per ounce, and perfume B cost $19 per ounce. The perfume maker wants to make a bottle that cost $71. Write an equation in standard form that models the cost of each perfume in the 5-ounce bottle.

Answers

Perfume A (a) costs $11 per ounce and perfume B (b) costs $19 per ounce. So, the expressions, 11a and 19b represent the cost of each perfume in the 5-ounce bottle. Because the perfume maker wants the bottle to cost $71, add the expressions 11a and 19b and set the sum equal to 71:

11a + 19b = 71

You would first make a table to help sort out the info. The table will have 3 rows and those rows will be PerfA, PerfB, and mix. The table will have 3 columns and those will be, from left to right, # oz, cost, total (which is the product of the first 2 columns). In the first row first column we will put an x, since we don't know how many ounces of perfume A we have. The cost of perfume A is 11, so that number goes in the first row second column. The total for the first row is x * 11 which is 11x. Now we move to row 2. We put a y in the second row first column since we don't know how much of perfume B we have. We do know that it costs 19 per ounce, so 19 goes in row 2 column 2. The product of those 2 is 19y. In row 3 first column we put a 5 since the maker wants the mix of A and B to be 5 ounces. In row 3 column 2 we put 71, since the maker wants the mix to cost 71. The product of those 2 numbers is 355. If you go straight down the first column, you have that the number of ounces of A (x) + the number of ounces of B (y) = 5, or x + y = 5. That equation relates the number of ounces to each other that is in the mix. We are looking for the money equation, which is going straight down the 3 column. This column relates the cost of A and B to each other that is in the mix. Standard form for an equation is Ax + By = C, so for us that will be 11x + 19y = 355. There you go!

36 is what percent of 45

Answers

80%

Find the relevant fraction: 36/45

Reduce this by dividing top and bottom by 9, giving 4/5

Now multiply top and bottom by 20. This will make the denominator 100.

4/5 = 80/100

80/100 = 80%

So 36 is 80% of 45.
36/45-->4/5\n\boxed{80 \% }

The movement of the progress bar may be uneven because questions can be worth more or less (including zero) depending on your answerWhich of the following is true based on the inequality represented by the graph?
O
x could be – 3
0x could be - 1
x cannot be - 3
x cannot be - 5
Submit
Skip
Help

Answers

Based on the inequality that is represented by the number line, the true statement is: A. x could be -3.

What is a number line?

A number line can be defined as a type of graph with a graduated straight line which consists of numerical values (positive and negative numbers) that are placed at equal intervals along its length.

From the number line, x is less than or equal () negative three (-3).

x ≤ -3

Therefore, we can deduce the following points:

  • x could be negative three (-3).
  • x could be negative five (-5).
  • x cannot negative one (-1).

Read more on number line here: brainly.com/question/24644930

Answer:

Step-by-step explanation:

10 cups

2/8=10/x

2x=80

X=40cups

40 cups

2/8=40/x

2x=320

X=160

8 cups

2/8=8/x

2x=64

X=32

Joey has $254 to spend at the video game store. He was able to buy 9 video games and had $29 left. How much did each game cost? (Please help :()

Answers

If he had $254 to spend, and at the end (after spending) he was left with $29, then that means he spent $225 on video games. That's because we're taking away what he has now from what he had originally to spend, which leaves us with how much he spent on games in total.

So, if we know that he spent $225 on 9 video games, we can work out how much each game costs by dividing the amount he spent ($225) by the number of games (9) to give us the final answer:

$225 ÷ 9 = $25

He spent $25 on each game. Hope that helped! :)

Answer: $25


First we figure out how
much money Joey spent:
254 - 29 = 225

now we divide that by 9
225 / 9 = 25


(a brainliest would be appreciated)

Does a stop sign have angles

Answers

The answer is yes. A stop sign has angles. 
Gesa stop sign do have angles.

1/3 of the beads to be red, the greatest number of beads that will fit on the braid is 12, what other fractions could represent the part of the beads that are red

Answers

4/12 i think i'm not positive tho. Because if you divide 12 by 3 you get 4 and 12 stays the same and you can reduce it to 2/6 or 1/3.