What is 2+2-28+5(90 - 31)

Answers

Answer 1
Answer:

Ifmyanswashelpful,ucanfollowme.

Answer 2
Answer:

Answer:

the answer is 271

Step-by-step explanation:


Related Questions

7 inches more than normal answer
Number of the shoot made is categorical or numerical
Jenny is exactly 3 years old.Her brother Ken is exactly 17 months old. How many months older than Ken is Jenny?
HELPPPToby's piggy bank contains only 5c and 10c coins. If it contains 65 coins with a total value of $3.80, find thenumber of each type of coin.Let x and y be the number of 5c and 10c coins respectively.Use the fact that the total number of coins is 65 to set up Equation 1.Write the equation in the form ax + by = c, where a is positive.
Find the radius of a circle that had a circumference of 42 feet. Use 3 for pi

Which is the best equation to use to solve this problem? The perimeter of a rectangle is 90 ft. The ratio of the length to the width is 8: 7. What are the dimensions of the rectangle? A. 8x+7x=90 
B.8x+8x+7x+7x=90      
C.8x/7x=90 
D.2x+2x=90

Answers

B.8x + 8x + 7x + 7x = 90

Evaluation problem please help

Answers

ok so what you want to do is multiply 2 tines 4 which is 8 then multiply 723 8 times into the calculator or just press the button next to the button on the left 8 times ok then do that again for 723^5 power so whatever product you get for the both of them multiply them then divide whatever product you get on to top to the bottom  oops sorry that is the long way so basically 4 times 2 is 8 now that plus 5 = 13 so now on the top half we have 723^13  and on the bottom it is the same thing so divide your answer is 1

PLZ HELP ASAP 30 PTS AND BRAINLIEST

Answers

Answer:

b = 12

Step-by-step explanation:

The mistake Megan has made is that she has squared the lengths and then added it instead of taking away the squared length's. The method she used was to work out the hypotenuse, so the correct method would be as follows:

a² + b² = c²

→ Substitute in the values

5² + b² = 13²

→ Simplify the equation

25 + b² = 169

→ Minus 25 from both sides to isolate b²

b² = 144

→ Square root both sides to find the value of b

b = 12

Rina drove for 1 hour at 45 mph and 1.5 hours at 50 mph. What was her average speed for the trip?

Answers

Answer:

Her average speed for the trip was 48 mph.

Step-by-step explanation:

Rina drove 1 hour at the speed = 45 mph

Distance covered in 1 hour = 45 miles

she drove 1.5 hours at the speed = 50 mph

Distance covered in 1.5 hour = 50 × 1.5 = 75 miles

Total distance covered by Rina = 45 + 75 = 120 miles

Total time taken by Rina = 1 + 1.5 = 2.5 hours

Average speed = Total distance / Total time

                           = 120 ÷ 2.5 = 48 mph

Her average speed for the trip was 48 mph.

1hour at 45mph , total distance = 45miles
1.5hours at 50kmph , total distance= 50 × 1.5 = 75miles

total distance tracaled = 120mls
total time = 2.5 hours

(miles)/(hour) = (120)/(2.5) = 48mph

The pitchers mound in baseball is 85m from the plate. It takes 4 seconds for a pitch to reach the plate. How fast is the pitch?

Answers

speed = distance / time

85m/ 4s = 21.25 m/s

If your starting salary is $40,000 and you receive a 3% increase at the end of every year, what is the total amount, in dollars, you will earn over the first 16 years that you work?Round your answer to the nearest whole dollar, and express your answer without using commas.

Answers

Answer:

SEE BELOW      PLEASE GIVE BRAINLIEST

Step-by-step explanation:

YEAR 1:  40000 X .03 = 1200       40,000 + 1200 = 41200

YEAR 2: 41,200 X .03 = 1236        41,200 + 1236 = 42436

YEAR 3: 42436 X .03 = 1273.08    42436 + 1273.08 = 43709.08

YEAR 4: 43709.08 x .03 = 1311.27    43709.08 + 1311.27 = 45020.35

YEAR 5: 45020.35 X .03 = 1350.61    45020.35 + 1350.61 = 46370.96

YEAR 6: 46370.96 X .03 = 1391.13         46370.96 + 1391.13 = 47762.09

YEAR 7: 47762.09 X .03 = 1432.86       47762.09 + 1432.86 = 49194.95

YEAR 8: 49194.95 X .03 = 1475.85        49194.95 + 1475.85 = 50670.80

YEAR 9: 50670.80 X .03 =  1520.12         50670.80 + 1520.12 = 52190.92

YEAR 10: 52190.92 X .03 = 1565.73         52190.92 + 1565.73 = 53756.65

YEAR 11: 53756.65 X .03 = 1612.70             53756.65 + 1612.70 = 55369.35

YEAR 12: 55369.35 X .03 = 1661.08           55369.35 + 1661.08 = 57030.43

YEAR 13: 57030.43 X .03 = 1710.91            57030.43 + 1710.91 = 58741.34

YEAR 14: 58741.34 X .03 = 1762.24            58741.34 + 1762.24 = 60503.58

YEAR 15: 60503.58 X .03 = 1815.11           60503.58 + 1815.11 = 62318.69

YEAR 16: 62318.69 X .03 = 1869.56         62318.69 + 1869.56 = $64,188.25 = $64188

$806275, hope this helps!