How do You find 20% of 40

Answers

Answer 1
Answer: Divide by 100% will cancel out the percent, then, multiply the value like so
(20)/(100) * 40=8

Related Questions

If a flexible air-filled container has a volume of 40 cu ft on the surface, what would the volume be at 99 feet in sea water
Can you show how to do 67,000 rounded to the nearest ten thousand on a number line.
Will you help me with these?
When f(x)= -3,what is x
The sale price of shrimp at a local grocery store is $1.15 for the first ounce and $0.95 for each additional ounce. Which function rule shows how the cost of shrimp, y, depends on the number of ounces, x?A - y = 1.15x + 0.95 B - y = (0.95 + 1.15)x C - y = 0.95x + 1.15 D - y = 0.95(x - 1) + 1.15

Kevin, Conner, and John each walk several miles per day as part of a fitness program. Kevin walks 3 miles less than Conner, and John walks 2 miles more than Conner does. Over 3 days the difference between the number John and Kevin walk is equal to one half the number of miles that Conner walks. How many miles does each person walk each day?

Answers

Answer:

The distance Conner walks each day is 10 miles

The distance Kevin walks each day is 7 miles

The distance John walks each day is 12 miles

Step-by-step explanation:

The question is a word problem

Let the number of miles Conner walks per day = x

The given inforf the totmation in the question are;

The distance Kevin walks per day = x - 3 miles

The distance John walks per day = x + 2 miles

In three days, the difference between the total distance John walks and the total distance Kevin walks is equal to half the total distance Conner walks

The number of miles each person walks per day is found as follows;

3×(x + 2) - 3×(x - 3) = 3·x/2

3·x + 6 - 3·x - (-9) = 3·x/2

3·x + 6 - 3·x + 9 = 3·x/2

3·x - 3·x + 6  + 9 = 3·x/2

0 + 6  + 9 = 3·x/2

15 = 3·x/2

x = 15×2/3 = 10 miles

x = 10 miles

Therefore, the distance Conner walks each day = 10 miles

The distance Kevin walks per day = (x - 3) miles = (10 - 3) miles = 7 miles

The distance Kevin walks per day = 7 miles

The distance John walks per day = (x + 2) miles = (10 + 2) miles = 12 miles

The distance John walks per day = 12 miles.

How to reduce fractions

Answers

To reduce fractions, simply divide both the numerator and the denominator by the GCD of the numerator and the denominator.

For example, to reduce 18/42, you divide the numerator and denominator by 6, since 6 is the GCD of 18 and 42, to get 3/7.  However, a fraction such as 7/17 is already reduced entirely, because the GCD of 7 and 17 is 1.

Hope I helped!  Feel free to respond to my answer if anything is unclear.

Megan borrowed $50,000 at 5% simple interest for 6 years. joseph borrowed $60,000 at 4% simple interest for 8 years. using the formula who will have a greater monthly payment, m, and by how much?

Answers

Answer:

Megan will pay $78 more than Joseph.

Step-by-step explanation:

Formula: Simple Interest = P x R x T

Megan Info

  • Borrowed Money (P)=$50,000
  • Rate of interest (r)=0.05
  • Time (t) = 6 years

Simple interest paid by Megan = 50,000 x 0.05 x 6 = 15000

Total amount paid in 6 years = 50000 + 15000 = $65,000

Monthly payment by Megan (m) = 65000÷72 = $903

Joseph Info

  • Borrowed Money (P)=$60,000
  • Rate of interest (r)=0.04
  • Time (t) = 8 years

Simple interest paid by Magan = 60,000 x 0.04 x 8 = 19200

Total amount paid in 8 years = 60000 + 19200 = $79,200

Monthly payment by Joseph (m) = 79200÷96 = $825

Now we find Difference of monthly payment

⇒Megan - Joseph

⇒ 903-825

$78

Thus, Megan will pay $78 more than Joseph.




Answer:

Megan will pay approximately $78 more per month.

Step-by-step explanation:


A proportional relationship is represented by the equation 2x = 18y. IF y = kx, where k is the constant of proportionality, find the value of k.

Answers

The value of the constant of proportionalityk is 1/9

What is a proportional relationship?

It is defined as the relationship between two variables when the first variable increases the second variable also increases according to the constantfactor.

We have a proportional relationship is represented by the equation:

2x = 18y

After arranging the equation take the subject y

\rm y = (2)/(18) x

\rm y = (1)/(9) x .....(1)

Comparing this equation to the equation y = kx

We will get the value of k which is the coefficient of x in the equation (1)

k = 1/9

Thus, the value of the constant of proportionalityk is 1/9

Learn more about the proportional here:

brainly.com/question/14263719

2x=18y\ny=(2)/(18)x\ny=(1)/(9)x\n\nk=(1)/(9)

Write the Riemann sum to find the area under the graph of the function f(x) = x3 from x = 2 to x = 5.

Answers

Answer: The answer is 152.25 sq units.


Step-by-step explanation: Given function to be integrated is

f(x)=x^3,~~x=2~~\textup{to}~~x=5.

To find the area of the given curve from x = 2 to 5, first we need to integrate the function and we will put the boundary values and subtract the smallest from largest value.

The Riemann sum and the formula to find the area is given by

A=\int_(x=2)^(5)f(x)dx\n\n\Rightarrow A=\int_(2)^(5)x^3dx\n\n\Rightarrow A=[(x^4)/(4)]_2^5=(1)/(4)(625-16)=152.25

Thus, the required area is 152.25 sq units.


The area under the graph of the function f\left( x \right) = {x^3} from x = 2 to x = 5 is \boxed{152.25{\text{ unit}}{{\text{s}}^2}}.

Further explanation:

Given:

The function is f\left( x \right) = {x^3}.

The function is defined in the interval from x = 2 to x = 5.

Explanation:

The given function is f\left( x \right) = {x^3}.

Integrate the given function with respect x.

\begin{aligned}Area &= \int\limits_2^5 {f\left( x \right)dx} \n&= \int\limits_2^5 {{x^3}dx}\n&= \left[ {\frac{{{x^4}}}{4}} \right]_2^5\n&= \left( {\frac{{{5^4}}}{4} - \frac{{{2^4}}}{4}} \right)\n\end{aligned}

Further solve the above equation to obtain the area under the curve,

\begin{aligned}{\text{Area}} &= \frac{{625}}{4} - \frac{{16}}{4}\n&= \frac{{625 - 16}}{4}\n&= 152.25\n\end{aligned}\n

The area under the graph of the function f\left( x \right) = {x^3} from x = 2 to x = 5 is \boxed{152.25{\text{ unit}}{{\text{s}}^2}}.

Learn more

  1. Learn more about the polynomial brainly.com/question/12996944
  2. Learn more about logarithm model brainly.com/question/13005829
  3. Learn more about the product of binomial and trinomial brainly.com/question/1394854

Answer details:

Grade: High school

Subject: Mathematics

Chapter: Riemann function

Keywords: Riemann, sum, area, graph function, Riemann sum, area under the curve, function, f(x) -= x3, x = 2, x = 5.

If the sixth term of a sequence is 128 and the common ratio is 2, then what is the first term?1
2
4

Answers

Answer: The first term of the sequence is 4.

Step-by-step explanation:

Let a be the first term of the sequence,

Here, the common ratio of the sequence is 2,

Thus, the sequence is,

a, 2a, 4a, 8a, 16a, 32a, .............., so on,...

Since, the sixth term of the sequence = 32a

According to the question,

32 a = 128

⇒ a = 4

Thus, the first term of the sequence is 4.

Hello,

Answer C: 4

u_(6)=128
u_(5)=64
u_(4)=32
u_(3)=16
u_(2)=8
u_(1)=4