Answer:
4x-y= -18
Step-by-step explanation:
y-1=4(x+4)
y-1=4x+16
4x-y=-1-17
4x-y=-18
where A=4 B=-1 and C=-18
Answer:
4x + y = -15
Step-by-step explanation:
y - 1 = -4(x+4)
y - 1 = -4x - 16
y = -4x - 16 + 1
y = -4x - 15
4x + y = -15
____in3
Answer: $1.25
Step-by-step explanation:
Given: Quinn spent $16.49 for 3 magazines and 4 sheet of stickers .
Cost of each magazine =$3.99
Cost of 3 such magazines=
The sales tax=$1.02
Cost of coupon =$ 1.50
Therefore the total cost of 4 sheet of stickers=$16.49-$11.97-$1.02+$1.50
⇒ The total cost of 4 sheets of stickers=$5
Now cost of 1 sheet of stickers= 5÷4 = $1.25
∴ cost of 1 sheet of stickers = $1.25
Let's assume you mean the greatest even integer is 2x.
That means the other two are 2(x-1) and 2(x-2) so the sum is
S = 2x + 2(x-1) + 2(x-2) = 2x + 2x - 2 + 2x - 4 = 6x - 6
Answer: 6x-6
Resposta:
509
Motivo:
Um dos meus 13 filhos, o que perdeu o olho em uma partida de tênis, disse que o primo dele tem um amigo que a namorada dele tem um tio que já estudou em uma sala com um professor que disse que o pai dele quando era pequeno havia escutado seu pai falando que ouviu o padeiro falando que o entregador disse que a resposta é 509.