Ax+By=C form help...
Ax+By=C form help... - 1

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

4x-y= -18

Step-by-step explanation:

y-1=4(x+4)

y-1=4x+16

4x-y=-1-17

4x-y=-18

where A=4 B=-1 and C=-18

Answer 2
Answer:

Answer:

4x + y = -15

Step-by-step explanation:

y - 1 = -4(x+4)

y - 1 = -4x - 16

y = -4x - 16 + 1

y = -4x - 15

4x + y = -15


Related Questions

How are inequality and equation similar and different
A plants height is 1.6 times its age. Write an equation for the situation, where h is the plants height and y is the plants age
Michelle has eight pencils Michael has nine pencils Less how many pencils does Michelle have
A total of 766 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. There were 66 more student tickets sold than adult tickets. How many adult tickets were sold?
Mark has some nickels, dimes, and quarters in his pocket. He has three times as many quarters as nickels. He has five more dimes than nickels. The total amount he has in his pocket is $5. How many of each coin does he have

What is the value for quartile 3(Picture Included) please explain

Answers

Interquantile range (IQR) is represented by the gray box.
IQR = Q3 - Q1  //range for 50% middle values (of all values in the data)
thus Q1 is left side of the gray box, Q3 is right side of the gray box
Q1 = 8  //25% values are less or equal than Q1
Q3 = 18  //25% values are more or equal than Q3
answer: Q3 = 18

PLEASE HELP W/ EXPEDITE AND URGENCY!What is the approximate volume of a sphere with a radius of 9 in.? Use 3.14 to approximate pi and express your answer in hundredths.
____in3

Answers

You don't need expedite and you don't need urgency.
All you need is the formula for the volume of a sphere.

     ==>        Volume of a sphere = (4/3) (pi) (radius)³ .

The question gave you the radius, and told you what to use
for 'pi', so now you have all the information you need.

quinn spent $16.49 for 3 magazines and 4 sheet of stickers . the magazines cost $3.99 each and the sales tgax was $1.02. quinn also used a coupon for $1.50 off her purchase. If each sheet of stickers had the same cost, how much did each sheet of stickers cost?

Answers

Answer: $1.25


Step-by-step explanation:

Given: Quinn spent $16.49 for 3 magazines and 4 sheet of stickers .

Cost of each magazine =$3.99

Cost of 3 such magazines=3*3.99=\$11.97

The sales tax=$1.02

Cost of coupon =$ 1.50

Therefore the total cost of 4 sheet of stickers=$16.49-$11.97-$1.02+$1.50

⇒ The total cost of 4 sheets of stickers=$5

Now cost of 1 sheet of stickers= 5÷4 = $1.25

∴ cost of 1 sheet of stickers = $1.25

Find the sum of 3 consecutive even integers if the greatest odd integer is 2x​

Answers

Let's assume you mean the greatest even integer is 2x.

That means the other two are 2(x-1) and 2(x-2) so the sum is

S = 2x + 2(x-1) + 2(x-2) = 2x + 2x - 2 + 2x - 4 = 6x - 6

Answer: 6x-6

Quanto é um nono mais um?

Answers

você pode colocar isso de forma simples , por favor?

Resposta:

509

Motivo:

Um dos meus 13 filhos, o que perdeu o olho em uma partida de tênis, disse que o primo dele tem um amigo que a namorada dele tem um tio que já estudou em uma sala com um professor que disse que o pai dele quando era pequeno havia escutado seu pai falando que ouviu o padeiro falando que o entregador disse que a resposta é 509.

What is the LCM of 18 and 45 ?

Answers


Their least common multiple is  90 .

90 = 5 x 18

90 = 2 x 45