When bottles of water cost $0.80 per bottle at softball games, 200 bottles were sold

Answers

Answer 1
Answer:

That would be $160.00

$0.80 times 200 = $160.00

Answer 2
Answer:

Answer:

There were only 150 bottles sold.

Step-by-step explanation:


Related Questions

A lid on a circular container has a diameter of 9 cm. What is the approximate area of the lid? Use 3.14 to approximate pi and round your answer to the nearest hundredth._______ cm2
True or false: any nonzero integers, the product and the quotient have the same sign. Why?
The Alan Company bought 80 tickets for a jazz company. After giving away 20 tickets to customers, the company sold the rest to the employees for half of the purchase price. If the company absorbed a $1,000 loss on all tickets , how much did an employee pay for a ticket.
0.525 divided by 0.05
Please help me work plz

Order the numbers from greatest to least 4.1,4.01,4.009,4.085

Answers

4.1 > 4.01 > 4.085 > 4.009
I hope this helps! ;D
Greatest 4.1,least 4.01 , greatest 4.085, least 4.009.
hope this is right. :p

Help me pls sry for asking many questions

Answers

4x-10y=-20 /*(-3)

6x-15y=-30 /*2

-12x+30y=60

12x-30y=-60

+-------

0=0

C.

Answer:

infinitely many solution

Lyle can paint a room in 3 hours. Selena can paint a room with the same dimensions in 2 hours. If they work together, how many hours does it take them to paint the room? Round your answer to the nearest tenth?

Answers

The rate at which they paint together is 1 room per two hours plus one room per three hours. (1/2)+(1/3) = (3/6)+(2/6) = (5/6) hours, or 50 minutes.

Perfect Pipes charges $120 plus $40 anhour to make plumbing repairs. No Leaks
Here charges $50 plus $60 an hour. For
how many hours is Perfect Pipes less
expensive than No Leaks Here?

Answers

Hey!

-------------------------------------------------

Prefect Pipes: 120 + 40 = $160 (y-intercept)

No Leaks Here: 50 + 60 = $110 (y-intercept)

-------------------------------------------------

Hour #1:

Prefect Pipes: 160 + 40 = $200

No Leaks Here: 110 + 60 = $170

Hour #2:

Prefect Pipes: 200 + 40 = $240

No Leaks Here: 170 + 60 = $230

Hour #3:

Prefect Pipes: 240 + 40 = $280

No Leaks Here: 230 + 60 = $290

-------------------------------------------------

$280 < $290

After 3 hours Perfect Pipes is less expensive than No Leaks Here!

-------------------------------------------------

Hope This Helped! Good Luck!

Answer:  After 3.5 hours, Perfect pipes is less expensive than No leaks here.

Step-by-step explanation:

Let the number of hours be 'h'.

So, Perfect pipes charges $120 plus $40 per hour.

so, our equation becomes,

f(h)=120+40h

No leaks charges $50 plus $60 per hour.

So, our equation becomes,

g(h)=50+60h

According to question, Perfect pipes is less expensive than no leaks here after how many hours.

So, it becomes,

120+40h<50+60h\n\n120-50<60h-40h\n\n70<20h\n\n(70)/(20)<h\n\n3.5<h

Hence, After 3.5 hours, Perfect pipes is less expensive than No leaks here.

You need 2 eggs for a muffin recipe that makes 12 muffins. If you want to make 36 muffins, what should you do?

Answers

Solve:-

36  ÷ 12 = 3
3 batches of 12 muffins each.

2 × 3 = 6
You will need 6 eggs to make 36 muffins, when using 2 eggs per 12 muffins.

CHECK OUR WORK:-

6 / 2 = 3
We were RIGHT!!!!

So, to make 36 muffins you need 6 eggs.

Hope I helped ya!! xD
You have to multiply ×3 if you want to make 36 muffins because: 36÷12=3 ( to find how many times you will multiply)
-> So if you need 2 eggs for 12 muffins then you will need 6 eggs for 36 muffins because: 2×3=6

To run up a wall how fast do you have to go

Answers

Pretty dang fast, along with some kind of friction to walk on.
the velocity of only 234 mph you will just coast up to the top of the building, coming to a complete stop at the top because of the deceleration of gravity. You wouldn't even need to touch the building if you could just jump from the ground at this speed.