Answer:
$.32
Step-by-step explanation:
To find the unit price, we take the cost and divide by the units. We will take the cost and divide by 128 ounces since that is how many ounces in a gallon.
$5.12 / 128 ounces
$.04 per ounce
I need to find the price of an 8 ounce glass of milk, so I multiply by 8 ounces
$.04 per ounce * 8 ounces = $.32
My 8 ounce glass of mile costs $.32
Step-by-step explanation: You know that it is a prime if the only number divisible by the number is one. If there are more numbers than 1 then it is composite.
167 cm³
209 cm³
670 cm³
502 cm³