2. Evaluate the expression by substituting the given value(s):(y)2 +-3x2 - 92 for x = 8 and y = -3
a. -72
b. - 3x2 + y2 +(-81)
c. -264
d. 504​

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

C

is you answers because i did the math so u dont have to ;)


Related Questions

Simplify the expression 7v + 2w-12v
Multiply (2.4 ⋅ 1014) ⋅ (4 ⋅ 107). Express the answer in scientific notation
Halle has two ribbons. The blue ribbon is 58 cm. The green ribbon is 38 cm longer than the blue ribbon.How long is the green ribbon?Halle uses 67 cm of the green ribbon to wrap a present. How much green ribbon is left?
What is 3/4 x 1594/5
A typist can type 3 pages in 20 minutes.How many pages can he type in an hour?

HELP PLEASE HELP @KONRAD1. The weight of a newborn baby chicken weighs 3-2 pounds. If an adult chicken can weigh up to 34 times more than a newborn chicken, how much does an adult chicken weigh? Leave your answer in the form ab.

Answers

the answer is 64 or 102 2 times 34 equals 64 and 3 times 34 equals 102

Just need the answer DAN ONLY

Answers

The answer is -2
Hope it helped!
6(6)-5(6)-8
36-30-8
6-8
-2

On a average day a horse might drink 50 la sheep might drink 4 l and a chicken might drink 200ml how much water would a farm with 3 horses 15 sheep and 12 chickens need for a day

Answers

horse- 50l
sheep-4l
chicken-200ml

first you have to convert all the symbols into one, so we'll convert liters into milliliters,
 
1000ml=1l

horse= 50 ×1000=50000ml
sheep=4×1000=4000ml
chicken= 200ml

so now we have to multiply them by the number of animals,

h=50000ml×3=150000ml
s=4000×15=60000ml
c=200×12=2400ml

now add them together,

150000+60000+2400=212400ml

convert it into litres, 
212400÷1000=212.4l

answer= 212.4 l 

A kite has a string that is 300 ft long, The flying kite forms a 62°angle with ahorizontal line running parallel to the ground the bottom end of the string
is 6 ft off the ground. How high is the kite? Round your answer to the nearest
tenth

Answers

The height of the kite from the ground is 270 feet.

What are trigonometric identities?

There are three commonly used trigonometric identities.

Sin x = 1/ cosec x

Cos x = 1/ sec x

Tan x = 1/ cot x or sin x / cos x

Cot x = cos x / sin x

We have,

                                    B

                              /      |

        300 ft      /            |

                   /                 |

             /                       |

       /                             |

  A_62°___________|C

  |                      

  |   6 feet

E|________________D

Now,

Sin 62° = BC/AB

0.88 = BC/300

BC = 0.88 x 300

BC = 264 ft

Now,

The height of the kite from the ground.

= BC + CD

= 264 + 6

= 270 ft

Thus,

The height of the kite from the ground is 270 feet.

Learn more about trigonometricidentities here:

brainly.com/question/14746686

#SPJ5

Answer:

270.9 ft

Step-by-step explanation:

6 + 300sin(62)

= 270.8842779 ft

Triangle ABC has an exterior angle with measure 112 degrees. Which of the following could NOT be the measures of the angles of triangle ABC?68,70,42
30,68,82
68,60,52
68,42,88

Answers

So open up the attachement I have posted so that way you can go along with me better. :)

So if the exterior angle is 112, then \sf{180-112 = z}

So \sf{z=68}

So that means any answer choice that does not have 68 has to be gone. Unfortunately, all of them have 48 so we can't eliminate any. 

Also, \sf{x+y=112} because x+y+z=180 but subtract the value of z which is 68 and we get that.

So that means that the other two angles in the answer choice should add upto 112.

A) 70+42 = 112
B) 30+82= 112
C) 60+52 = 112
D) 42+88 = 130

So D is the correct answer. Because it does not equal to 112

~After doing this I realized that there was an easier way~

Just add up all of the 3 angles in the answer choice to see if it equals to 180/

A)
68+70+42 = 180
B) 30+68+82 = 180
C) 68+60+52 = 180
D) 68+42+88 = 198

And 198 degrees in a triangle is not possible, so the answer is D.

\boxed{\sf{Answer~is~D~which~is~68,42,88}}

The diameter of a circle is 28 inches. Find the circumference and area. Use 22/7 for pie

Answers

The circumference of the circle is 88 inches, and the area is 616 square inches.

Here, we have,

To find the circumference and area of a circle, we can use the formulas:

Circumference = π × Diameter

Area = π × (Radius)²

Given that the diameter of the circle is 28 inches, we can calculate the radius by dividing the diameter by 2:

Radius = Diameter / 2

           = 28 inches / 2

           = 14 inches

Using the value of π as 22/7, we can now calculate the circumference and area:

Circumference = π × Diameter

                         = (22/7) × 28 inches

                        = 88 inches

Area = π × (Radius)²

         = (22/7) × (14 inches)²

        = 616 square inches

Therefore, the circumference of the circle is 88 inches, and the area is 616 square inches.

Learn more about circle here:

brainly.com/question/11833983

#SPJ2

Radius is 14

14 * 22/7 = 44

The area is 44

C=2πr

C = 2*22/7*14

The circumference is 88