Answer:
The monthly payment is $93.32 ⇒ answer a
Step-by-step explanation:
* Lets explain how to solve the problem
- The monthly payment is
where:
# P is the loan amount
# r is the rate per period in decimal
# n is the number of periods
- The loan is $3000
- We need to find the monthly payment
∴ P = $3000
- The compound monthly interest is 7.5% for 36 months
∵ The period is 12 (1 year = 12 months)
- Divide the rate as a decimal by 12
∴
∴ r = 0.00625
∴ n = 36
* Lets calculate the monthly payment using the rule above
∵ Monthly payment =
∴ The monthly payment is $93.32
Answer:
$93.32
Step-by-step explanation:
Which sequence of two transformations could she perform so that the transformed vertices become A’ (4,-5) , B’(7,-7), and C’(7,-4) ?
Answer: D
Step-by-step explanation: reflecting about the line y=-1, followers by translating 8 units to the right
Answer:
$89.7
Step-by-step explanation:
We are given with
height = 9 feet
length = 10 feet
wall brackets:
48-in costing $12.95
60-in costing $16.95
distance of brackets from ends = 1 foot
maximum distance between brackets= 24 inches
The brackets are
48/12 = 4 feet
and
60/12 = 5 feet
One of each must be used to cover the height of the shelf
The length of the shelf is
60 inch
subtracting 1 in from each side for the allowance
60 - 2 = 58 in
Dividing by 24 inches
58/24 = 2.41 ~ 3
The total cost is
($12.95 + $16.95) * 3 = $89.7
The total cost of the brackets is $89.7
At Sam's Orchard, each apple costs $0.1875. Therefore, 18 apples would cost $3.375 and you could buy approximately 27 apples with $5.00.
To answer this question, we first need to identify the unit price for each apple. If 8 apples cost $1.50, that means each apple costs $1.50 / 8 = $0.1875.
Now, using these findings:
a. To find out the cost for 18 apples, you simply multiply the unit price by the number of apples: $0.1875 * 18 = $3.375. So, 18 apples would cost $3.375 at Sam's Orchard.
b. If you want to know how many apples you could get with $5.00, you should divide the total money you have by the unit cost per apple: $5.00 / $0.1875 ≈ 27. So, with $5.00, you could buy approximately 27 apples.
c.
The unit cost per apple at Sam's Orchard is
$0.1875
.
#SPJ11
B- neck and arms
C- legs and arms
D- none
Answer: n = 24 for the expression 17=2/3n+3
Step by step explanation:
Step 1: simplify the equation
17 = 2/3n + 3
Solve the right hand side of the equation
17 - 3 = 2/3n
14 = 2/3n
Step 2: solve the remaining expression to get the value of n
14 * 3 n = 2
3n = 2/14
N = 1/7 * 3
N = 1/21
N= 21 (Since n is in the denominator)
PLEASE ANSWER QUICKLY!!!!
Answer:
Step-by-step explanation:
-16
Answer: -16
Step-by-step explanation:
-4 x -4 = -16
squaring is basically just multiplying the # by itself.