I’m really confused

7x - 4 = -2x + 1 + 9x - 5

Answers

Answer 1
Answer: 7X - 9X + 2X = 1 - 5 + 4

7X - 11X = 1 - 9

- 4X = -8

X = -8 (divided) -4

X = 2
Answer 2
Answer: I’m also confused. Idk what you want. But im guessing its solving for x. If so, I will walk you through it.

7x-4=-2x+1+9x-5 first simplify it
7x-4=7x-4

Now you get something to where x has infinite solutions.

Seriously. Try to fill in x with any number and the problem will be correct.

The reason it works is because theres no possible way you can find what x is and the rest of the problem is still equal.

We want to try to get x all on one side but that’s impossible with this equation. So we just say x has infinite solutions.

***the answer is x has infinite solutions***

Brainliest my answer if it helps you out?

Related Questions

You sign up for 13 weeks of swim lessons. The total cost is 325$. What is the cost per week?
Two times eight times one fourth to the second power ​
PLEASE HELP MEIn the triangle shown, GR = 11, BR = 8, and BG= 7.Which statement is true about the angles in △RGB ?A m ∠ R is the greatestB m ∠ G is the greatestC m ∠ B is the greatestD m ∠ G is the least
How to solve -2/3 w+5=4
Mick paid $2.94 in sales tax on a item that cost $42.00 before tax. At tthat rate, how much would he oay in slaes tax for an item thyat costs $58.00 before tax?

Can someone show me the graph and domain and range for this piece wise function?

Answers

so we look at the conditions if x<1 and if x≥1 x<1 means x is less than 1 x≥1 means x is greater than 1 including 1 that includes all real numbers so domain is all real numbers range is (sart with top and go up, if x=1 then f(1)=7 so from 7 to infinity, then other one, x<1, -inifinity to 4 not including 4 so the range with interval notation is (-∞,4) U [7,∞) graph is the graph of each, but pt together (see attachmetn)

The graph of a function is shown which of the following correctly identifies the set of outputs?

Answers

Answer:

Option C,  {(-3,2), (-2,-1), (2, -1), (3,3)}

Step-by-step explanation:

Problem 2

The points on the graphs are:  (-3,2), (-2,-1), (2, -1), (3,3)

Answer:  Option C,  {(-3,2), (-2,-1), (2, -1), (3,3)}

Answer:

B) {-1,2,3}

Step-by-step explanation:

Outputs are the x-values

Set:

{-1, 2, 3}

Decrease £180 by 12.5%

Answers

The result after decreasing 180 by 12.5% of its value is 157.5

What is Percentage?

A percentage is a number or ratio expressed as a fraction of 100.

What is Subtraction?

Subtraction is an arithmetic operation that represents the operation of removing objects from a collection.

Given,

The value = 180

12.5% of 180 = 180((12.5)/(100))=22.5

Subtraction

180 - 22.5 = 157.5

Hence, the result after decreasing 180 by 12.5% of its value is 157.5

Learn more about Percentage and Subtraction here

brainly.com/question/11256389

#SPJ2

Answer:

The answer is £157.5.

Step-by-step explanation:

Another way of decreasing by a percentage is to increase by that percentages compliment.

Since 100-12.5 = 87.5%. We can increase 180 by 87.5% to get the same result.

0.875*180 = 157.5

Which unit rate is equivalent to 13 miles per gallon? twenty-six miles over two gallons : two gallons over twenty-six miles thirty-nine miles over four gallons four gallons over thirty-nine miles

Answers

Twenty six miles over two gallons is equivalent to 13 miles per gallon.

Rate = 13 miles per gallon.

The equivalent of 13 miles per gallons can be found below:

2 gallons covers 26 miles

1 gallons covers ? miles

cross multiply

rate = 26 × 1 / 2

rate  = 26/2  = 13 miles per gallon

Therefore, 26 miles over 2 gallons is equivalent to 13 miles per gallon.

read more here:   brainly.com/question/1584394?referrer=searchResults

twenty-six miles over two gallons because the proportion for the original 13 miles to one gallon would be written 13/1 and, doing the same thing to the top and bottom, i multiplied by 2 and got 26/2

Find both unit rates. $96.88 for 8 pizzas A. $12.11/pizza and about 0.08 pizza/dollar B. 12.11 pizza/dollar and about $0.08/pizza C. $96.88/pizza and about 8 pizza/dollar D. 8 pizza/dollar and about $96.88/pizza Question Resources

Answers

If you would like to find both unit rates, you can calculate this using the following steps:

$96.88 ... 8 pizzas
$x = ? ... 1 pizza

96.88 * 1 = 8 * x
96.88 = 8 * x      /8
x = 96.88 / 8
x = $12.11


$96.88 ... 8 pizzas
$1 ... y pizza = ?

96.88 * y = 8 * 1
96.88 * y = 8      /96.88
y = 8 / 96.88
y = 0.08 pizza

The correct result would be A. $12.11/pizza and about 0.08 pizza/dollar.

Answer:

Your answer will be A.

$12.11/pizza and about 0.08 pizza/dollar

Catul a doua numere este 6,iar restul 5. care sunt numerele ,daca suma lor este 957

Answers

a:b=6 \ rest \ 5 \to \boxed{a=6b+5}\n a+b=957 \n ********************* \n 6b+5+b=957 \n 7b+5=957 \n 7b=957-5 =952 \n 7b=952 /7 \n b= 136 \n \n a+136=957 \n a=821
the answewr is 821 he got it right