Answer:
the correct answer is C
good luck ❤
Answer:
The correct answer is $100,000.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Contribution margin = $2,500 per hour
Extra time = 40 hours
Selling price = $100 per unit
So, we can calculate the increase in contribution margin by using following formula:
Increase in contribution margin = Contribution margin × Extra time
By putting the value in the formula, we get
= $2,500 × 40
= $100,000
Answer:
Option (c) is correct.
Explanation:
Given that,
Beginning inventory = $90,000;
Ending inventory = $70,000;
Cost of goods sold = $968,000
Sales = $1,360,000
Average inventor:
= (Beginning inventory + Ending inventory) ÷ 2
= ($90,000 + $70,000) ÷ 2
= $160,000 ÷ 2
= $80,000
Inventory turnover is the ratio of cost of goods sold and average inventory.
Paul’s inventory turnover in 2020:
= Cost of goods sold ÷ Average Inventory
= $968,000 ÷ $80,000
= 12.1 times
Days in inventory:
= 365 days ÷ Inventory turnover ratio
= 365 days ÷ 12.1
= 30.16 or 30.2 days
Answer:
z = 0.96, standard deviations to the right of the mean 170 cm
Explanation:
z=
x = 176 cm is 0.96, standard deviations to the right of the mean 170 cm
Answer:
Answer is yes
Explanation:
Answer:
Cash 66,880 debit
Due from factor 7,600 debit
Loss on factoring 6,120 debit
Accounts Receivables 76,000 credit
Recourse Liability 4,600 credit
Explanation:
Accounts receivable factored: 76,000
Cash received 90% of 76,000 = 68,400
less bank charge fee: 76,000 x 2% = 1,520
total: 66,880
Due from factoring = 76,000 x 10% 7,600
Recourse liability: 4600
The loss is calcualte bu difference:
The bank receives 76,000 dollars of Accounts receivables
It pays 66,880 It makes us assuma liability for 4,600
and potentially can paid up to 7,600
Net: 69,880
difference: 76,000 - 66,880 = 6,120
Answer:
The total annual cost for Alpha Ave. at 20 persons is $9000.
Explanation:
The total cost is made up of both the fixed and the variable costs.
The total cost equation for Alpha Ave can be written as,
Total Annual cost = 5000 + 200x
Where x is the number of persons living in the Alpha Ave.
Thus, at 20 persons living in the Alpha Ave, the ytotal annual cost will be,
Total Annual Cost-Alpha Ave. = 5000 + 200 * (20) = $9000