a chef uses 1 cup of cheese per 2 cups of milk im a casserole. how nany cups of cheese are needed if the chef uses 6 cups of milk​

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

3 cups

Step-by-step explanation:

6/2=3*1=3

Answer 2
Answer:

Answer:

3 cups of milk

Step-by-step explanation:

answer is 3cup


Related Questions

Which steps would you use to plot the point (7, −6, −5) in a 3-dimensional coordinate system starting from the origin?a. move right 7, down 6, and up 5b. move forward 7, left 6, and down 5c. move forward 7, down 6, and left 5d. move up 7, back 6, and down 5
Which ratio are 18:3 and 6:1 equally
Whats 1 1/3 x 1 1/3​
15% of Alina’s workout consisted of cardio exercise. 25% of Dane’s workout consisted of cardio exercise. Which statement must be true?If they worked out for the same amount of time, Dane did 10 more minutes of cardio exercise than Alina.If Alina’s workout was 80 minutes, and Dane’s workout was 48 minutes, they spent the same amount of time on cardio exercise.If both workouts were 60 minutes, Dane spent 8 more minutes on cardio exercise than Alina did.Alina spent less time on cardio exercise than Dane did.
12 out of 18 students buy pizza for lunch on Fridays. At this rate if there are 240 students in the entire school, how many students can be expected to buy pizza for lunch this Friday?

Ryan and Sarah are looking at cell phone plans. A group plan will cost $120.95 per month. An individual plan will cost $62.77 per month. Should Ryan and Sarah purchase a group plant or two individual plans? Justify your answer. How much money could they save?

Answers

this is easy
each month they either pay
120.95 per month for 2 people
or
62.77 per month per person or 62.77 time 2 people

so find which is greater: 120.95 or 62.77 times 2

find 62.77 times 2
we find that it is 125.54

125.54 is greater than 120.95
therefor it is less cost to buy a group plan
the could save 125.54-120.95=4.59


answers:
group plan
save $4.59
A group plan because on that one they will pay 120.95 and in a individual plan they will pay 125.54 so in a group plan you pay 4.59 dollars less so thats why a group plan is the best option

What is79 divided by 2212

Answers

2212 ÷ 79 = 28

221 ÷ 79 = 2 with remainder of 63, bring down 2 and it becomes 632

632 ÷ 79 = 8 with no remainder

so you got 28

Hope that helps you. :-)


2212/79=28

Work:

79)2212(28

    -158

__________

        632

       -632

__________

         0


HOPE THIS HELPS!!!!!!!!!

alisson separates her 23 stickers into 4 equal piles.how many stickers does she have left over? A27 B 19 C 5 D 3

Answers

We need to find the remainder- the sticker left over

Divide 23 stickers into 4 piles = 23/4= 5 stickers per pile and 3 stickers left over

D. She would have 3 stickers left over

Which describes the transformation from the original to the image, and tells wether the two fugures are similar or congruent

Answers

Answer:

translation similar

Step-by-step explanation:

What is 48 mins as a decimal

Answers

Well 48 out of 60 is 80% so the answer is .8
hh : mm : ss
00 : 48 : 00

answer 
00 : 48 : 00

= 0.8 hours
= 48 minutes
= 2880 seconds
hoped this helped :)

Help MOI PLS!! :):):):):)

Answers

Answer:

-4z - 11z + 2z - -6z =7

z= -1

Step-by-step explanation:

I hope this helps!

Have a lovely day! <3

Answer:

z=-1

Step-by-step explanation:

First combine the like terms: -4z-11z+2z-(-6z)=-4z-11z+2z+6z=-15z+8z=-7z

Then solve after combining like terms:

(-7z)/(-7) =(7)/(-7)

z=-1