On-Time Delivery Company acquired an adjacent lot to construct a new warehouse, paying $90,000 in cash and giving a short-term note for $50,000. Legal fees paid were $1,750, delinquent taxes assumed were $25,000, and fees paid to remove an old building from the land were $9,000. Materials salvaged from the demolition of the building were sold for $1,000. A contractor was paid $415,000 to construct a new warehouse. Determine the cost of the land to be reported on the balance sheet.

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

The cost of land to be reported is $174,750

Explanation:

The cost of land reported in the Balance sheet does not only include the price paid to acquire the Land but also include any costs/revenue received in the processes, activities needed to bring the land to the stage in which it may be ready for usage.

Thus, besides the price paid which is $140,000 ( $90,000 cash and $50,000 short-term note), we have to add-up all the relevant costs including Legal fees, delinquent taxes, Removal of old building expenses and deduct the material salvaged gain from demolition of old building. The construction cost of new warehouse is irrelevant here as without this cost, the Land is already in a ready-to-use stage ( i.e: for building new property in the Land)

So, the amount of Cost of Land to be reported is : 140K + 1,75K + 25K + 9K - 1K = $174,750

Answer 2
Answer:

Final answer:

The cost of the land to be reported on the balance sheet is $174,750.

Explanation:

To determine the cost of the land to be reported on the balance sheet, we need to add up all the costs associated with acquiring and preparing the land. In this case, the costs include the cash payment of $90,000, the short-term note of $50,000, legal fees of $1,750, delinquent taxes of $25,000, and fees paid to remove the old building of $9,000. We then subtract the salvage value of the materials sold, which is $1,000. So the total cost of the land is:

Total cost of land = Cash payment + Short-term note + Legal fees + Delinquent taxes + Fees to remove old building - Salvage value of materials

= $90,000 + $50,000 + $1,750 + $25,000 + $9,000 - $1,000 = $174,750

Therefore, the cost of the land to be reported on the balance sheet is $174,750.

Learn more about the cost of land here:

brainly.com/question/28749705

#SPJ3


Related Questions

The ________ summarizes what has been found during the systems analysis phase, provides cost/benefit analyses of alternatives, and makes recommendations on what should be done.
Boatler Used Cadillac Co. requires $800,000 in financing over the next two years. The firm can borrow the funds for two years at 9 percent interest per year. Mr. Boatler decides to do forecasting and predicts that if he utilizes short-term financing instead, he will pay 6.75 percent interest in the first year and 10.55 percent interest in the second year. Determine the total two-year interest cost under each plan. Which plan is less costly?
Davidson offers several solutions to the major issues, stating that fiscally we are actually not a nation that is divided on the major issues. What are some of the fiscal solutions that he mentions tweaking?
If Wild Widgets, Inc., were an all-equity company, it would have a beta of .95. The company has a target debt-equity ratio of .40. The expected return on the market portfolio is 11 percent and Treasury bills currently yield 3.5 percent. The company has one bond issue outstanding that matures in 15 years and has a coupon rate of 6.5 percent. The bond currently sells for $1,080. The corporate tax rate is 21 percent.Required:a. What is the company's cost of debt? b. What is the company's cost of equity?c. What is the company's weighted average cost of capital?
The independent cases are listed below that includes all items relevant to operating activities: Case A Case B Case C Sales revenue $ 65,000 $ 55,000 $ 96,000 Cost of goods sold 35,000 26,000 65,000 Depreciation expense 10,000 2,000 26,000 Salaries and wages expense 5,000 13,000 8,000 Net income (loss) 15,000 14,000 (3,000) Accounts receivable increase (decrease) (1,000) 4,000 3,000 Inventory increase (decrease) 2,000 0 (3,000) Accounts payable increase (decrease) 0 2,500 (1,000) Salaries and wages payable increase (decrease) 1,500 (2,000) 1,000 Compute cash flows from operating activities using the direct method. (Amounts to be deducted should be indicated with a minus sign.) Case A Case B Case C Cash Collected from Customers Cash Payments to Suppliers Cash Payments for Salaries and Wages Net Cash Provided by Operating Activities $ 0 $ 0 $ 0

The set of marketing tools a firm uses to implement its marketing strategy is called the ________.

Answers

Answer:

Marketing mix.

Explanation:

Marketing mix is ​​defined as a set of elements that make up marketing actions in an organization. According to Kotler, the purpose of the marketing mix is ​​to help the company achieve its goals in the market by using a set of marketing tools.

There are several models developed to represent the marketing mix, but the most used by organizations is represented by four essential pillars for the development of any marketing strategy, which are the 4P's of marketing: product, price, place and promotion. For each variable there are distinct and relevant activities:

  1. Product: Differentiation of design, packaging, brand. Warranty Policy
  2. Price: Discounts and terms of payment and financing.  
  3. Place: Store, distribution channel, logistics.
  4. Promotion: Advertising, promotions.

Which examples demonstrate common Governance workplaces and employers? Check all that apply.Melissa works in Washington, D.C., writing and voting on federal laws.
Danette uses a vehicle to deliver US mail to people who live in a city.
Gavin was elected as a city council member in his hometown.
Vito works in a US embassy in China helping Americans with paperwork.

Answers

Answer:

a and c

Explanation:

did it on edge 2020

Answer:

A and C! edge 2020!

Explanation:

erekes Manufacturing Corporation has prepared the following overhead budget for next month. Activity level 3,200 machine-hours Variable overhead costs: Supplies $ 16,640 Indirect labor 29,120 Fixed overhead costs: Supervision 15,400 Utilities 6,600 Depreciation 7,600 Total overhead cost $ 75,360 The company's variable overhead costs are driven by machine-hours. What would be the total budgeted overhead cost for next month if the activity level is 3,100 machine-hours rather than 3,200 machine-hours

Answers

Answer:

Variable overhead= $44,330

Fixed overhead= $29,600

Total overhead= $73,930

Explanation:

Giving the following information:

Total variable overhead= $45,760

Total fixed overhead= $29,600

Total overhead cost= $75,360

First, we need to calculate the  variable predetermined overhead rate:

Variable predetermined overhead rate= 45,760/3,200= $14.3 per machine hour

Now, for 3,100 hours:

Variable overhead= 14.3*3,100= $44,330

Fixed overhead= $29,600

Total overhead= $73,930

Gilberto Company currently manufactures 65,000 units per year of one of its crucial parts. Variable costs are $1.95 per unit, fixed costs related to making this part are $75,000 per year, and allocated fixed costs are $62,000 per year. Allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys the part. Gilberto is considering buying the part from a supplier for a quoted price of $3.25 per unit guaranteed for a three-year period. Calculate the total incremental cost of making 65,000 and buying 65,000 units. Should the company continue to manufacture the part, or should it buy the part from the outside supplier?

Answers

Answer:

Incremental cost of buying the component = $69,500

Therefore the component shall be make in the company and shall not be bought from outside.

Explanation:

Provided the cost in case of manufacturing

65,000 units

Variable Cost = $1.95*65,000 = $126,750

Fixed Cost = $75,000

Total cost of making the product = $126,750 + $75,000 = $201,750

Total cost in case of buying the product

Price to be paid  = $3.25 * 65,000 = $211,250

Also the fixed cost of $60,000 will be incurred in any manner and is not avoidable.

In that case total cost of buying the product = $211,250 + $60,000 = $271,250

Incremental cost of buying the component = $271,250 - $201,750 = $69,500

Therefore the component shall be make in the company and shall not be bought from outside.

Final answer:

If Gilberto Company purchases the part externally, it will incur an extra cost of $12,750. Therefore, it is more cost-effective for the company to continue manufacturing the part in-house.

Explanation:

The first step is to calculate the total cost of producing 65,000 units in-house and the total cost of buying 65,000 units externally.

For in-house production: The cost is the sum of variable costs, fixed costs, and allocated costs, yielding: (65,000 units * $1.95/unit) + $75,000 + $62,000 = $198,500

For external purchasing: the total cost is simply 65,000 units * $3.25/unit = $211,250.

We subtract the in-house cost from the external purchasing cost to obtain the incremental cost: $211,250 - $198,500 = $12,750. Therefore, it costs an incremental $12,750 to buy 65,000 units externally compared to making them in-house. Considering the cost-effectiveness, Gilberto Company should continue to manufacture the parts in-house rather than buying them from the external supplier.

Learn more about Cost Analysis here:

brainly.com/question/34407434

#SPJ3

Suppose Rita obtains 10 units of utility from the last dollar of income she receives and David obtains 6 units of utility from his last dollar of income. Assume both David and Rita have the same capacity to derive utility from income with identical marginal-utility-of-income-curves. Those who favor an equal distribution of income would____________.a. advocate redistributing income from David to Rita.b. advocate redistributing income from Rita to David.c. be content with this distribution of income between Rita and David.d. argue that any redistribution of income between them would increase total utility.

Answers

Answer:

a. advocate redistributing income from David to Rita.

Explanation:

Since David is getting a lower utility from his last dollar obtained (6) than Rita (10), the benefit that David gains from this last dollar is less than what Rita would gain if she was the one receiving this dollar. Therefore, those who favor an equal distribution of income would advocate redistributing income from David to Rita, since total utility would increase with this redistribution.

Suppose that just by doubling the amount of output that it produces each year, a firm s per-unit production costs fall by 30 percent. This is an example of: a. technological advance. b. the demand factor. c. economies of scale. d. improved resource allocation.

Answers

Answer:

The Correct Option is "Economies of scale"

Explanation:

Economies of scale:  

Economies of scale explain the reduction in per unit production costs caused by expansion of production. If a economy doubles its output each year causes the production costs to reduce by 30 percent, then it is an example of economies of scale.  

Answer: Economies of scale.

Explanation:

Economies of scale is the saving in costs that is gained as a result of an increase in production level. It is the cost advantage that an organization experiences due to its increase in the level of output. The benefit occurs as a result of the inverse relationship that exists between quantity produced and per-unit fixed cost. The higher the quantity of output that is produced, the smaller the per unit fixed cost.

 Economies of scale also brings about a reduction in the average variable costs when output increases. This is due to operational efficiencies which occurs as the scale of production increases. When the output is doubled, the reduction in costs by thirty percent is an example of economies of scale.

Other Questions