Want 100 Points??? Then plz help me on my HW. A grocery store advertises cherries on sale for $2 per pound. At a different store, Millie paid $11 for 2 3_4pounds of cherries. How much more did Millie pay per pound for cherries than if she had bought them on sale? Explain

Answers

Answer 1
Answer:

11 / 2.75 = 4

2 * 2.75 = 5.5

11 - 5.5 = 5.5.

Milliw paid $5.50 more than she would have if she bought them on sale. The work should explain the answer. She spent $11 on 2.75 lbs of cheeries when she could've spent half of that on cherries which were on sale.

Answer 2
Answer:

Answer:

divide the cost by the number of pounds she bought to obtain the cost of one pound

11 divided by 2 3/4

since 2 3/4 = 11/4 and 4/11 is the reciprocal of 11/4

11 divided by 2 3/4 = 11 divided by 11/4 = 11 times 4/11 = 4

meaning she bought it at a price of 4$ per pound

then you find the difference between the price she paid from the price they are on sale

4 - 2 = 2


Related Questions

a rectangular patio has a length of 12 1/2 feet and an area of 103 1/8 square feet .what is the width of the patio?
10 points!! A.S.A.P! HELP :)
What is the distance between the two numbers on the number line?-7/4, 3/8-2 1/8-1 3/81 3/82 1/8
Two stores sell the same computer for the same original price. Store A advertises that the computer is on sale for 25% off the original price. Store B advertises that it is reducing the computer’s price by $180. When Brittany compares the sale prices of the computer in both stores, she concludes that the sale prices are equal.Which equation models this situation?Let p represent the computer’s original price.A. 0.25p = p – 180B. 0.75p = p + 180C. 0.25(p – 180) = pD. 0.75p = p − 180
Is 9/16 closer to zero one half or one

Jonah wrote a 5-digit number on a piece of paper. He gave his friend Marbey these clues to find the number.

Answers

What are his clues that he gave to Marbey?

Nick walked 6 miles in 2 hours. At that rate, how many miles can Nick walk in 3 hours?please explain and give the answer:)

Answers

6 miles=2 hours
So 3 miles must = 1 hour

So Nick can walk 9 miles in 3 hours
3x3

2 hours is 6miles   1 is half of two  so 3 is half of 6 so the nick walked 9 miles


In Loma, Montana, on January 15, 1972, the temperature increased 103 degrees in a 24-hour period. If the lowest temperature on that day was -54 degrees Fahrenheit, what was the highest temperature?

Answers

-54+103\n49

49 degrees

Use long division to convert −
14
64
to a decimal.

Answers

(Picture attatched) so the asnwer rounded is .22. Basically u put the bigger divided by smaller and keep adding zeros after u subtract until it equals zero

A rectangle has length 3 1/4 feet and width 1 1/3 feet

Answers

_
4.3
_ goes on for ever

A stereo that normally sells for $125 is on sale for $90. By what percent has the price of the stereo been reduced?

Answers

If stereo that normally sells for $125 is on sale for $90 then  price of the stereo has been reduced by 28%.

What is Percentage?

percentage, a relative value indicating hundredth parts of any quantity.

To find the percentage reduction in price, we need to calculate the difference between the original price and the sale price

Divide the difference by the originalprice, and then multiply by 100 to express the answer as a percentage.

The reduction price is difference between the One hundred twenty five and ninety.

The reduction in price is:

$125 - $90 = $35

So, the stereo has been reduced by $35.

To find the percentage reduction, we divide the reduction by the original price and multiply by 100:

$35/$125 x 100%

0.28×100

When zero point two eight is multiplied with hundred we get twenty eight.

= 28%

Therefore, the price of the stereo has been reduced by 28%.

To learn more on Percentage click:

brainly.com/question/28269290

#SPJ2

28%
so you subtract $90 from $125 and that gives you $35, then you must determine the percentage by trial to see what percent that $35 is of $125, you can tell by looking that it will be near to a third or 33%, but not quite that much, so work backwards from there and try 30% and because that is just a bit more that $35, reduce and try a smaller percentage, 28% of 125 is exactly $35