ANSWER:
The slope of the given equation is -2 and a point on the given line is (-1, 3)
SOLUTION:
Given, linear equation in two variables is y – 3 = -2(x + 1) ----- eqn (1)
We need to find the slope of the given equation and a point through which the given line passes.
Given equation is in the form of point slope form .i.e --- eqn 2
where,"m" is the slope of the line
is point on that line.
Now, by comparing (1) and (2)
m = -2
so, the slope of the given equation is -2 and a point on the given line is (-1, 3)
Answer: slope: − 2
y-intercept: ( 0 , 1 )
x y 0 1 1 − 1
Step-by-step explanation: Graph the line using the slope and y-intercept, or two points.
Answer:
1:2:3
Step-by-step explanation:
The volume of the cylinder is three times the volume of the cone. i.t 7. A cone, a hemisphere and a cylinder stand on equal bases and have the exactly same height.So, The ratio of the cylinder, cone and hemisphere is 1:2:3
Answer:
6
Step-by-step explanation:
1/3 x 18 = 6
6
18 x 1/3 = 18/3, which is 6
The value of the variable "x" in expression "5x divided by 6 = 20" is 24.
To find the value of the variable "x" in the expression "5x divided by 6 = 20", we use algebraic-techniques.
To separate the variable "x," we multiply both sides of the equation by 6, the denominator of the fraction.
This cancels out the division on the left side, leaving us with 5x on the left side:
⇒ (5x divided by 6) × 6 = 20 × 6,
⇒ (5x/6) × 6 = 20 × 6,
Simplifying the equation:
⇒ 5x = 120
To solve for the variable "x," we divide both sides of equation "5x = 120" by 5:
⇒ (5x) / 5 = 120 / 5,
⇒ x = 24
Therefore, the required value of "x" is 24.
Learn more about Algebraic Expression here
#SPJ6
The given question is incomplete, the complete question is
Find the value of "x" in the expression "5x divided by 6 = 20".
amounts of fruit you could buy. If you buy 10 pounds of bananas, how many pounds of
apples would it be possible to buy?
A linear equation is written to represent the cost of buying different amounts of fruit. If one buys 10 pounds of bananas, they could also afford to buy approximately 3.24 pounds of apples.
The esential first step here is to write a linear equation that can represent the different amounts of fruits you could buy. Let's denote the pounds of bananas and apples as b and a respectively. The cost per pound of bananas and apples can be represented as 0.49b and 0.34a respectively. The total cost is $6.00. Hence the equation becomes:
0.49b + 0.34a = 6.00
With this equation, we can calculate the possible pounds of apples you could buy with 10 pounds of bananas. Substitute b = 10 into the equation:
0.49(10) + 0.34a = 6.00
4.9 + 0.34a = 6.00
By subtracting 4.9 from both sides of the equation and then dividing by 0.34, we can solve for a:
a ≈ 3.24
Therefore, with 10 pounds of bananas, it would be possible to buy approximately 3.24 pounds of apples with the remaining amount of money.
#SPJ11