There are 32 total boxes. Only 14 of the boxes in the grid have an x inside of the box. We can find what percent of the boxes have an x in them by making a fraction. represents the number of boxes that have an x in them out of all the boxes in the grid.
can be reduced to by dividing both the numerator and denominator by the Greatest Common Factor of 14 and 32 which is 2.
7 ÷ 16 = 0.4375
0.4375 × 100 = 43.75%
Therefore, 43.75% of the boxes have an x inside of them.
Answer:
a) 60
b) 0.24
c) 150
Step-by-step explanation:
a) P(green) = ⅕
Expected no. = 300 × ⅕
= 60
b) total = 300
P(purple) = 72/300
= 6/25 = 0.24
c) P(blue) = 45/300
= 3/20 = 0.15
Expected no.: 1000 × 0.15
= 150
please help me!!!
The volume of the rectangular set of stairs is V = 12,960 inches³
The volume of the rectangle is given by the product of the length of the rectangle and the width of the rectangle and the height of the rectangle
Volume of Rectangle = Length x Width x Height
Volume of Rectangle = Area of Rectangle x Height
Given data ,
Let the total volume of the rectangular set of stairs be represented as V
Now , the value of V is
Let the volume of the first stair be A
The length of stair A = 30 inches
The width of A = 12 inches
The height of A = 4 inches
Volume of Rectangle = Length x Width x Height
So , the volume of stair A = 30 x 12 x 4 = 1,440 inches³
Let the volume of the second stair be B
The length of stair B = 30 inches
The width of B = 36 inches
The height of B = 4 inches
Volume of Rectangle = Length x Width x Height
So , the volume of stair B = 30 x 36 x 4 = 4,320 inches³
Let the volume of the third stair be C
The length of stair B = 30 inches
The width of B = 60 inches
The height of B = 4 inches
Volume of Rectangle = Length x Width x Height
So , the volume of stair C = 30 x 60 x 4 = 7,200 inches³
Now , the total volume of stairs V = A + B + C
On simplifying , we get
The total volume of rectangular stairs V = 1,440 + 4,320 + 7,200 inches³
The total volume of rectangular stairs V = 12,960 inches³
Hence , the volume of rectangular stairs is 12,960 inches³
To learn more about volume of rectangle click :
#SPJ7
the authority of the Chinese government
the existence of evil in the world
the superiority of the individual