How many gallons of gas will chads car use to travel 672 miles

Answers

Answer 1
Answer: Chad uses 24 gallons of gas to travel 672 miles

Related Questions

There are 105 lettered tiles in a board game. You choose thetiles shown (R, A, I, L, M, B, E). How many of the 105 tileswould you expect to be vowels?
I'm stuck please help me
Write the value of 4 in 305,444
Write 3 5/2 mixed number as an improper fraction
A circle is divided into 6 equal sectors. Find the measure of the central angle of each sector. PLEASE HELP

$16 for 2 tickets; $40 for 5 tickets

Answers

16:2 and 40:5. These are ratios.

$16 and 2 tickets for the unit rate is 8/1.
$40 and 5 tickets for the unit rate is 8/1
$16 for 2 tickets:
$16/ 2 tickets= $8/ticket.

$40 for 5 tickets:
$40/ 5 tickets= $8/ticket

The unit rate is $8/ ticket.

So there were Total of 3 football games a month and 9 were played at night the season is played for 4 months how many games are in the season

Answers

If the season lasts 4 months and there were a total of 3 games played per month, there are 12 games in a season.

4 x 3 = 12

The information about how many games were played at night is useless and just trying to confuse you. :)

Find the lateral surface area and the total surface area for the pyramid .

Answers

Answer:

Lateral Surface Area: 56 in²

Total Surface Area: 81 in²

Step-by-step explanation:

To find the lateral surface area, all we need to do is find the surface area for one of the lateral faces and then multiply it by 4.

(1)/(2) *b*h

(1)/(2) *5*5.6=2.5*5.6=14

Now the area of all the lateral faces:

14*4=56

The total surface area is the lateral area plus the base.

56+(5*5)=56+25=81

Find 3 ratios that are equivalent to the given ratio.
the ratio is 4 over 7

Answers

Answer:

8:14

12:21

20:35

hope this helped:)

hilda has a jar of change with only quarters and pennies then quartets. the total value of her coins is $3.47. find the number of quarters and the numbers of pennies.

Answers

Thirteen Quaters because that equals $3.25 and twenty-two pennies because $3.25+ $0.22 = $3.47

Answer:

are you sure?

Step-by-step explanation:

6. A survey of college students showed that66 of the 600 students surveyed studied aforeign language. How many studentsstud-ed a foreign language?(Hint: 66% 3.)

Answers

400 If I'm Not Mistaken