the 8 pack is prices at 3.68 pound
by calculating the price per roll, determine which pack is better value.
show your working
Answer:
8 pack.
Step-by-step explanation:
For the 4 pack, price per roll = 2.04 / 4 = £0.51
For the 8 pack, price per roll = 3.68 / 8 = £0.46.
Answer:
Adjacent leg (In relation to the angle that is measure 22 degrees)= 70*Cosine 22 or 64.9; Opposite leg (In relation to the angle that is measure 22 degrees)=70* Sin 22 or 26.22
Step-by-step explanation:
The other angle measure is 90-22 or 68.
To find the length of the adjacent leg (a) use cosine. Remember cosine is Adjacent leg over hypotenuse.
Cosine 22= a/70- Multiply by 70
70* Cosine 22=a or about 64.9
To find the length of the opposite leg (o) use sine. Remember sine is Opposite leg over hypotenuse
Sine 22= o/70
70*Sine 22=o
o= about 26.22