PLS HELP FIRST CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST !! A pile of tailings from a gold dredge is in the shape of a cone. The diameter of the base is 34 feet and the height is 16 feet. Approximately, how many cubic feet of gravel is in the pile? Use π = 3.14.A. 14,527 ft³
B. 285 ft³
C. 4,840 ft³
D. 6,032 ft³

Answers

Answer 1
Answer:

The volume of the cone is 4840 cubic ft if the diameter of the base is 34 feet and the height is 16 feet option (C) is correct.

What is a cone?

It is defined as a three-dimensional shape in which the base is a circular shape and the diameter of the circle decreases as we move from the circular base to the vertex.

\rm  V=\pi r^2(h)/(3)

Volume can be defined as a three-dimensional space enclosed by an object or thing.

It is given that:

A pile of tailings from a gold dredge is in the shape of a cone.

The diameter of the base is 34 feet and the height is 16 feet.

As we know,

The volume of the cone is given by:

\rm  V=\pi r^2(h)/(3)

r = 34/2 = 17 ft

h = 16 feet

Plug the above values in the formula:

\rm  V=\pi (17)^2(16)/(3)

After solving:

V = 1541.33π cubic feet

Take π = 3.14

V = 1541.33(3.14) cubic feet

V = 4839.78 ≈ 4840 cubic ft

Thus, the volume of the cone is 4840 cubic ft if the diameter of the base is 34 feet and the height is 16 feet option (C) is correct.

Learn more about the cone here:

brainly.com/question/16394302

#SPJ5

Answer 2
Answer:

Answer:

C: V=4840 (2 s.f.)

Step-by-step explanation:

The formula for the volume of a cone is:

V= (1)/(3) \pi r^2h

Therefore,

V=(1)/(3)* 3.14*((34)/(2))^2* 16\n\nV=4840 (2 s.f.)


Related Questions

Simplify by factoring. Assume that no radicands were formed by raising negative numbers to even powers. two questions below that i need help on
Write the following expression in standard notation!2.14 x 10 to the power of 10
168 newspaper per week equal newspaper per hour ?
toothbrush 95g toiletries 1.4kg shoes 3 1/8 kg beach towel 0.6kg clothes 8580g what's the total weight
Angie has some red and blue beads. 40% of her beads were red. When she lost 50 blue beads, the number of blue beads was reduced by 1/3 its original number of beads. How many beads did Angie have in the end?

Express 5×-4y=20 in the form a×+by+c=0and write the value of a,band c

Answers

Answer:

a = 5

b = -4

c = -20

Step-by-step explanation:

Here, we want to express the given equation in the following form;

So we can have this as;

5x-4y-20 = 0

That means we have;

a as 5

b as -4

and c as -20

A movie was shown 6 times every day from November 24 through December 19. How many times was the movie shown in all? (Note: The month of November has 30 days.)

Answers

Answer:

156 times

Step-by-step explanation:

Given: A movie was shown 6 times every day from November 24 through December 19.

To find: The number of times the movie shown in all.

Solution:

To find the number of times the movie shown in all, we need to first find the number of days the movie is shown.

So, we have to find the number of days from November 24 through December 19.

Number of days the movie is shown in November is 7 days.

In December the movie is shown for 19 days.

So, we get the movie is shown for 26 days in all.

It is given that, each day the movie is shown 6 times.

So, to find the total number of times the movie is shown we need to multiply 26 and 6.

Therefore, we get

number of times movie shown=26*6=156

Hence, the movie is shown 156 times.

Answer:

Answer: A. 138 times

How?

During that time period there were 23 days so 23 multiplied by the amount of times played per day (6)

You get the answer 138

Step-by-step explanation:

A 1400 sq ft house is advertised for sale at a price of $125,000. What is the cost per square foot?

Answers

The answer is $89.28.

Let's use the proportion for this:
If 1400 ft² costs $125,000, 1 ft² will cost x:
1400 ft² : $125,000 = 1 ft² : x

Now, crossing the products:
x · 1400 ft² = $125,000 · 1 ft²
· 1400 = $125,000
x = $125,000 
÷ 1400
x = $89.28

Therefore, 1 square foot costs $89.28.
If you would like to know the cost per square foot, you can calculate this using the following steps:

1400 sq ft house ... $125,000
1 sq ft ... $x = ?

1400 * x = 125,000 * 1
1400 * x = 125,000
x = 125,000 / 1400
x = $89.29

The correct result would be $89.29.

What is the coefficient of x in the division (18x^3 + 12x^2 – 3x) / 6x^2?A) 3
B) 2
C) -0.5
D) -3

Answers

If you would like to know the coefficient of x, you can calculate this using the following steps:

(18x^3 + 12x^2 – 3x) / (6x^2) = (6x^2 + 4x - 1) / (2x) = 3x + 2 -1/(2x)

The correct result would be A) 3.

Evaluate the following expression using the values given: Find 4x to the second power minus y minus 2z

X=-2
Y=3
Z=-1

Answers

The answer isss.. 15!

Greg wants to move out of his dormitory and into an apartment near his college. His parents agreed, on the condition that the rent is no more than 25% of the cost of dorm living. To get an idea of rent amounts for one-bedroom apartments, Greg looks at listings in a local newspaper and on an Internet site.Which answer best describes the sample and population?




A. Sample: listings in a local newspaper and on an Internet site
Population: all available apartments near the college


B. Sample: all available apartments near the college
Population: all available dormitories near the college


C. Sample: all available dormitories near the college
Population: all available apartments near the college


D. Sample: all available apartments near the college
Population: listings in a local newspaper and on an Internet site

Answers

the sample would be where Greg searched so the sample is the local newspaper and the internet site
 the population would be all available apartments
 the answer would be 

A. Sample: listings in a local newspaper and on an Internet site
Population: all available apartments near the college


Answer:

Sample: listings in a local newspaper and on an Internet site

Population: all available apartments near the college

This is the correct answer! I just took the test!! Good luck!!