Fifteen out of the 25 people at the park were children. What fraction of the people at the pool were adults?
Answers
Answer 1
Answer:
There is not enough info, there si one thing about a pool and one about a park, but if i assume this is a typo, its 15/25 which can be reduced to 3/5, if i helped, plz mark me brainliest!
Answer 2
Answer:
15 out of 25 people at the park were children what fraction of the people at the park were adults
In order to solve for x, we must isolate it on one side of the inequality.
2x + 4 ≥ 24
The first step we will take is subtract 4 from both sides, since it is being added on the side with the variable.
2x + 4 ≥ 24 - 4 - 4
And the inequality now is
2x ≥ 20
Now, all we have to do is divide both sides by 2, since the variable is being multiplied by 2.
2x ≥ 20 /2 /2
And the final inequality is
x ≥ 10 Hope that helped! =)
You have one-fourth of the marbles in Pat's bag. Add to the picture to show all the marbles in Pat's bag. (They show three marbles)
Answers
picture the marble to be in a pie shape and you cut it into fourths how much would you have?
Hope this helps Kaylah3!
franco is buying grapes by the pound for every 5 pounds he pays 12 dollars. how much does 1 pound of grapes cost?
Answers
12/5 = 2.40
$2.40 per lb
In two months, Mica spent a total of $305.43 on groceries. She spent $213.20 in the first month. How much did she spent in the second month?
Answers
Mica spent $92.23 in the second month
∠AGB and ∠EGD are _ angles.
Answers
Answer:
vertically opposite angle
Step-by-step explanation:
vertical it is right
Vertical opposite angle
Jenny wants to buy cereal that comes in large and small boxes. the 32-ounce box costs $4.16, and the 14-ounce box costs $2.38. Which box is less expensive per ounce?
Answers
The large box is less expensive per ounce.
large box small box cost 4.16 2.38 content 32oz 14oz
cost/oz 0.13 0.17 *4.16/32 *2.38/14
The large box is less expensive than the small box. The large box is cheaper by 0.04 per ounce.
The 32-ounce would because of the unit price. The unit price of the 32-ounce box is $0.1300. The unit price of the 14-ounce box is $0.1700. I hope this answer helps you out! :)