How many times greater is one pound than one ounce?

Answers

Answer 1
Answer: There are 16 ounces in 1 pound therefore your answer is 16 times greater than an ounce.
Answer 2
Answer: 16 times. One pound is 16 ounces. Therefore, a pound is 16 times bigger than an ounce

Related Questions

Question pt. 2 how would you do this problem if the numbers don't cancel each other out.
Hungary Hank uses 7 scrambled eggs to make 4 breakfast burritos. How many breakfast burritos does he make with 21 scrambled eggs?
Bess and Gina earn $45 per week for delivering flowers. Bess worked for x weeks and earned an additional total bonus of $20. Gina worked for y weeks. Which expression shows the total money, in dollars, that Bess and Gina earned for delivering flowers? 45x + 20 + 45y 65x + 45y 45x − 20 + 45y 45x + 65yI'll give brainliest, just... please.
Emma drew a polygon with interior angles that added up to 540°. Each interior angle of her polygon measured 108°. What figure did she draw?A. pentagonB. hexagonC. heptagonD. octagon
1.) In a class of 45 students , 80% received A’s on a Math test . How many students received an A?2.) Mary spent 15 dollars. If this was 20% of her earnings, how much money did she earn ?

In Smallville 2400 out of 20,000 workers are unemployed in big town 6750 out of 75,000 workers are unemployed which town has a larger unemployment problem why

Answers

20000=100%
2400=x%
- 20000x=240000
- x=240000/20000
- x=12%

75000=100%
6750=x%
- 75000x=675000
- x=675000/75000
- x= 9%

>Therefore, Smallvile has a larger unemployment problem since it's unmployment percentage is bigger than Big town's percentage.

How to simplify 3t(t-5) + 6t 2

Answers

Answer: 3t^2-9t+2

Step-by-step explanation: im assuming you meant +2. First you need to distribute 3t^2-15t+6t+2 and then you need to combine like terms.

Show (0.004)(3.42) as a fraction multiplication problem and explain why the answer is in the hundredths-thousandths (five decimal places).

Answers

Answer:  There will be five decimal places in total.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

(0.004)(3.42)

We have to write as a fraction multiplication problem:

(4)/(1000)* (342)/(100)\n\n=(1368)/(100000)\n\n=0.01368

The answer is in the hundredths-thousandths i.e. five decimal places because first expression is in thousandths i.e. there are 3 decimal places and second expression is in hundredths i.e. there are 2 decimal places .

So, there will be five decimal places in total.

4/1000 x 3 42/100 = 4/1000 x 3 420/1000 = 3 1680/1000 = 4 680/1000

Use absolute value to express the distance between 10 and -4

Answers

Absolute value does not include direction, therefore, does not have a negative sign. Always positive.

The distance between 10 and -4 is 14.

I showed why in the attachment below. 

So, since we do not include the sign, your final answer is 14.

Final answer: 14

$36 for 4 pounds of shrimp as a unit rate

Answers

Answer:

$9/ per pound of shrimp

Step-by-step explanation:

Answer: $9  per pound

Step-by-step explanation:

The unit rate is the amount of money per pound of shrimp.

Divide the money by the number shrimp to find the unit rate.

36 / 4 = 9

The unit rate is $9  per pound.

rug area 122.12 sq ft, the rug is 8.7 ft wide. To the nearest hundredth, how many feet long is the rug?

Answers

Area of a rectangle formula: A=LW

substitute the values in:
122.12=L(8.7)

Solve for L. Divide by 8.7 to isolate L.

L≈14.04 feet