multiply each side by nine, getting a negative nine then add ten to each side getting V=1
pounds of red grapes for $2.30 per pound. Which expression can be used to determine the total cost, in dollars, of the grapes Arnold buys?
The expression can be used to determine the total cost, in dollars, of the grapes Arnold buys is given as:
Total cost = cost of green grapes bought + cost of red grapes bought
The total cost in dollars is $ 14.94
Given that Arnold buys pounds of green grapes for $1.85 per pound.
Also given that He buys pounds of red grapes for $2.30 per pound.
To find: total cost in dollars of the grapes Arnold buys
Arnold buys pounds of green grapes for $1.85 per pound.
Cost per pound = $ 1.85
So cost of pounds of green grapes for $1.85 per pound is given as:
Thus total cost for buying green grapes = $ 6.66
Arnold buys pounds of red grapes for $2.30 per pound.
Cost per pound = $ 2.30
So cost of pounds of red grapes for $2.30 per pound is given as:
Thus total cost for buying red grapes = $ 8.28
Total cost = cost of green grapes bought + cost of red grapes bought
Total cost = $ 6.66 + $ 8.28 = $ 14.94
Thus total cost in dollars is $ 14.94
h/20=5/4
Answer:
25
Step-by-step explanation:
Cross multipy
4h = 100
now divide by 4
h = 25