16x
Both of these expressions are similar expressions, therefore you can simply add the number in front of the 'x'
6 + 10 = 16
Therefore, 6x + 10x = 16x
Answer:
The unit price is $2.33 per gallon
Step-by-step explanation:
To find the unit price, we take the price and divide by the amount
$6.99 / 3 gallons
$2.33 per gallon
The unit price is $2.33 per gallon