Compare the underlined numbers using ">,< or =". 841

Answers

Answer 1
Answer: 8>4 because eight is more than four and 4>1 so the answer is simply 8>4>1

Related Questions

Which statement is true about the following system of equations?3x-1/2y=1x+2y=7
Which of these do you prove with a geometric proof? Select one of the options below as your answer:. . A.. experiments. B.. opinions. C.. postulates. D.. theorems.
The set of integers between -4 and 2?
Sam rotated parallelogram ABCD 90° clockwise around the origin. If angle A is 130° and angle B is 50°, what is the degree measurement of angle A'?
What is the perimeter of a rhombus whose diagonals measure 42cm and 56cm?

Gertrude takes out a $5,500 subsidized Stafford loan, which must be paid back in ten years. Gertrude will graduate four years after taking out the loan. If the loan has an interest rate of 6.8%, compounded monthly, and Gertrude makes monthly payments, how much interest will she pay by the time the loan is repaid? Round all dollar values to the nearest cent.

Answers

Answer:

Interest paid = $2,095.30

Step-by-step explanation:

Gertrude takes out a $5,500 subsidized Stafford loan.

The loan has an interest rate of 6.8%, compounded monthly.

Present Value = $5,500.

Time period = 10 years. So N = 10 x 12 = 120 months.

Interest rate, R = 6.8/1200 = 0.005666667

Then PV = Pmt * [1 - (1+R)^(-N)]/(R)

5500 = Pmt * [1 - (1+0.005666667)^(-120)]/(0.005666667)

Pmt = $63.29418157

She made total repayment = 63.29418157 x 120 = $7,595.30

Interest paid = Total repayment - Loan Principal = $7,595.30 - $5,500 = $2,095.30

Interest paid = $2,095.30

Answer:

Interest to be paid = $2904

Step-by-step explanation:

As we know the formula of per month installments

E.M.I.=(P* r* (1+r)^(n))/((1+r)^(n)-1)

By putting the value of P (loan applied for)=$5500

r (Monthly rate of interest) =(6.8)/(12* 100)

n = number of monthly installments = 10×12 = 120

E.M.I.=(5500* ((6.8)/(12* 100))(1+(6.8)/(1200))^(120))/((1+(6.8)/(1200))^(120)-1)

=(5500* .00567* (1+.00567)^(120))/((1+.00567)^(120)-1)

=(5500* .00567* 1.971)/(1.971-1)

=(61.461)/(0.971)=$63.29

E.M.I.=$63.29

Total Installments of loan =120

Therefore total amount paid against loan = $63.39×120=7594.28

So interest paid = 7594.28-5500= $2094.28

Find each percent increase or decrease to the nearest percent.1. from 14 books to 40 books
2. from 72 points to 50 points

Answers

Answer:

1. 185.71% 2. 30.56%

Step-by-step explanation:

(1) Initial no of books = 14

Final no of books = 40

Increase in books = 40-14 = 26

\%\ \text{increase in books}=\frac{\text{increase in books}}{\text{initial no of books}}* 100\n\n=(26)/(14)* 100\n\n=185.71\%

(2) Initial points = 72

Final points = 50

Decrease in points = 72-50= 22

\%\ \text{decrease in points}=\frac{\text{decrease in points}}{\text{initial points}}* 100\n\n=(22)/(72)* 100\n\n=30.56\%

Hence, this is the required solution.

Prove that 1+cosA/sinA + sinA/1+cosA=2cosecA

Answers

(1+cos\alpha)/(sin\alpha)+(sin\alpha)/(1+cos\alpha)=2cosec\alpha\n\nL=((1+cos\alpha)(1+cos\alpha)+sin\alpha\cdot sin\alpha)/(sin\alpha(1+cos\alpha))=(1+2cos\alpha+cos^2\alpha+sin^2\alpha)/(sin\alpha(1+cos\alpha))\n\n=(1+2cos\alpha+1)/(sin\alpha(1+cos\alpha))=(2+2cos\alpha)/(sin\alpha(1+cos\alpha))=(2(1+cos\alpha))/(sin\alpha(1+cos\alpha))\n\n=(2)/(sin\alpha)=2\cdot(1)/(sin\alpha)=2cosec\alpha=R

Prove: BC|| AD

plz hurry

Answers

Answer:

AD is a straight angle and BC is straight also

Step-by-step explanation:

just look at the lines

Dan finishes a painting every three weeks. How many paintings will he finish a year?

Answers

Answer:

Approximately 17

Step-by-step explanation:

See added image

Abe is hiding 12 meters south of Nathan and Jessica is hiding due east of Abe if Nathan is 20 meters from Jessica , how far apart are Abe and Jessica .

Answers

It would be 16 meters
This is because you have to visualize it as a right triangle. The hypotenuse is 20, and one side is 12. Take the square of each number and take the absolute value of the difference. Once you’ve done that, take the square root of that number.
This involves using the Pythagorean theorem, and you can subtract one part to find the other side