Answer:
The required simplest form is:
Step-by-step explanation:
We have been given Kyle has 125 marbles.
And 50 out of total 125 are red and rest of them are other colours
that means other colour marble are 125-50=75
we need to find ratio of the number of red marbles to the total of marbles
The ratio is:
The required simplest form is:
Answer:
Step-by-step explanation:
2/5
Which of the following functions best defines this sequence? (5 points)
A f(1) = 9, f(n + 1) = f(n) − 4; for n ≥ 1
B f(1) = 9, f(n + 1) = f(n) + 4; for n ≥ 1
C f(1) = 9, f(n + 1) = f(n) − 5; for n ≥ 1
D f(1) = 9, f(n + 1) = f(n) + 5; for n ≥ 1
Answer:
Option A is correct.
Step-by-step explanation:
We have been given the sequence:
9,5,1,-3
We can clearly see that the next digit is four less than the previous digit.
Here first term that is a=9
So, the function would be:
Therefore. option A is correct.
Option B and D are not correct because function is decreasing not increasing.
Option C is not correct because decreasing by 4 not 5.
Answer:
A f(1) = 9, f(n + 1) = f(n) − 4; for n ≥ 1
Step-by-step explanation:
i took the test and got it right
The complement of 45° is the angle that when added to 45° forms a right angle (90° ).
$18
Given:
Question:
How much gas money will you spend on gas each week?
This is properly a simple multiplication problem that however has to pay attention to the units carefully.
Let's find out how many gallons we need to drive over 150 miles.
Units of miles crossed out.
Therefore, we need 6 gallons to drive over 150 miles.
And now let's calculate how much gas money will be spent each week.
Units of gallon crossed out.
Hence, we will spend $18 on gas each week.
If it's already straightforward in understanding, then we can arrange multiplication operations at once.
150 and 25 can be divided by 25.
Once again, we will spend $18 on gas each week.
Keywords: each week, you drive 150 miles, car, 25 miles to the gallon, gas prices are $3, per gallon, how much, money will you spend, multiplication, the units
The amount of money spent on gas each week is
Further explanation:
As given in the question miles of distance is covered by the car each week.
To cover a distance of miles, gallon of gas is required for the car and the price for the gas is per gallon.
The objective is to determine the amount of money spent on gas each week.
It is given that to travel miles, gallon of gas is required so, for mile of distance gallon of gas is required.
This implies that in gallon of gas the car runs for mile of distance.
Now if in gallon of gas mile of distance is covered so, for miles of distance the amount of fuel required is calculated as follows:
From the above calculation it is concluded that with gallon of gas miles of distance is covered.
The price for the gas is $3 per gallon so, the price of 6 gallon of gas is calculated as follows:
From the above calculation it is concluded that the cost of gallon of gas is .
Therefore, the amount of money spent on the gas each week is .
Summary:
Learn more:
1. A problem on composite function brainly.com/question/2723982
2. A problem to find radius and center of circle brainly.com/question/9510228
3. A problem to determine intercepts of a line brainly.com/question/1332667
Answer details:
Grade: High school
Subject: Mathematics
Chapter: Simplification
Keywords: Simplification, multiplication, miles, distance, price, gas, $3, each week, drives 150 miles, money spent each week, 25 miles per gallon.